REKLAMA

Posiedzenie Sejmu 19 lipca: sprawa Amber Gold i wybór członków RMN

  • Autor: PAP/MN
  • 18 lipca 2016 18:57
Posiedzenie Sejmu 19 lipca: sprawa Amber Gold i wybór członków RMN Posiedzenie Sejmu potrwa od 19 do 22 lipca (fot. wikipedia)

• Decyzja o powołaniu komisji śledczej ds. Amber Gold, wybór członków Rady Mediów Narodowych oraz zapoznanie się ze sprawozdaniem z działalności NBP
• To wybrane kwestie, którymi zajmą się posłowie na rozpoczynającym się we wtorek, 19 lipca, posiedzeniu Sejmu.
• Potrwa ono do piątku; będzie to ostatnie posiedzenie przed wakacjami sejmowymi.

Jak wynika z harmonogramu posiedzenia posłowie we wtorek w wieczornym bloku głosowań zdecydują, czy powołać komisję śledczą do zbadania sprawy Amber Gold. Wcześniej projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej, którą złożył klub PiS zajmie się sejmowa komisja ustawodawcza. PiS zapowiadał, że zaproponuje, by komisja śledcza liczyła 11 posłów reprezentujących wszystkie kluby. Według propozycji PiS, ten klub miałby sześciu przedstawicieli w komisji, PO - dwóch, a Kukiz'15, Nowoczesna i PSL - po jednym pośle.

Komisja ws. Amber Gold

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. W sierpniu 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację, a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu uchwały o powołaniu komisji śledczej, 18 tys. obywateli ulokowało swoje oszczędności w produktach finansowych, oferowanych przez podmioty z Grupy Amber Gold, a środki te w kwocie ok. 850 mln zł zostały sprzeniewierzone.

Wybór członków RMN

Podczas tego posiedzenia Sejmu posłowie wybiorą też członków Rady Mediów Narodowych. Ustawa o Radzie Mediów Narodowych weszła w życie 7 lipca. Pięcioosobowa Rada, której kadencja ma trwać sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - znosi podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.

Zgodnie z ustawą w skład RMN ma wchodzić pięć osób, z których trzy wybiera Sejm, a dwie powołuje prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne. Kandydatami PiS do Rady mają być: wiceminister kultury Krzysztof Czabański oraz posłanki Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka. Pozostałe kluby zapowiedziały, że nie zgłoszą kandydatów na członków Rady wybieranych przez Sejm.

Kluby PO i Kukiz'15 mają jednak prawo wystawić kandydatów na dwóch członków RMN, których - zgodnie z ustawą - powołuje prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne. Przedstawiciele obu ugrupowań informowali, że zgłoszą z tej puli swoich kandydatów.

Członkowie KRRiT

Posłowie podczas tego posiedzenia Sejmu mają też wybrać dwóch nowych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kluby parlamentarne zgłosiły łącznie sześciu kandydatów. Kandydatami PiS do KRRiT są Witold Kołodziejski i Elżbieta Więcławska-Sauk. Platforma Obywatelska zgłosiła Jędrzeja Skrzypczaka i Jolantę Wiśniewską. Kluby Nowoczesna i PSL wspólnie wskazały Artura Andrysiaka i Macieja Siembiedę.

Kadencja pięciu obecnych członków Krajowej Rady - dwóch wybranych przez prezydenta (Jan Dworak, Krzysztof Luft), dwóch wybranych przez Sejm (Witold Graboś i Sławomir Rogowski) i jednego wybranego przez Senat (Stefan Pastuszka) kończy się 3 sierpnia 2016 r.

Uchwała ws. rzezi wołyńskiej

Szef sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk (PiS) poinformował, że Sejm w piątek ma przyjąć też uchwałę ws. upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. We wtorek nad projektami złożonymi przez PiS, PSL i PO mają pracować posłowie z sejmowych komisji: łączności z Polakami za granicą oraz kultury i środków masowego przekazu, które wypracują ostateczny projekt uchwały w tej sprawie. "Będziemy namawiać parlamentarzystów, żeby w dalszych pracach oprzeć się na propozycji PiS-u. Mam nadzieję na kompromis" - powiedział Dworczyk.

Ustawa o podatku dochodowym

Sejm będzie też kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Propozycja zakłada obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 do 15 proc. dla małych podatników i dla podatników rozpoczynających działalność w pierwszym roku podatkowym. Projekt przewiduje też doprecyzowania obecnie funkcjonujących regulacji, tak aby uszczelnić system podatkowy.

Sprawozdanie sejmowej komisji finansów

Posłowie wysłuchają ponadto sprawozdania sejmowej komisji finansów dotyczącego wykonania budżetu państwa w minionym roku i zdecydują o udzieleniu absolutorium rządowi. W przyjętym wcześniej przez rząd sprawozdaniu z wykonania budżetu w 2015 r. napisano, że w zeszłym roku do kasy państwa wpłynęły dochody w wysokości 289,1 mld zł, wydatki wyniosły 331,7 mld zł, a deficyt sięgnął 42,6 mld zł. Ubiegłoroczny deficyt okazał się o prawie 15 proc. (7,3 mld zł) niższy od zaplanowanych 49 mld 980 mln zł.

Posłom przedstawione będzie też sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2015 r.

Co z Trybunałem?

Bardzo możliwe, że jeszcze w tym tygodniu parlament zakończy prace nad nowymi przepisami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego. Ustawę dotycząca TK Senat ma rozpatrywać w środę. Jeśli senatorowie zgłoszą poprawki, posłowie mogą je rozpatrzeć na tym posiedzeniu

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA