REKLAMA

Posiedzenie Sejmu: Czym zajmą się posłowie podczas obrad?

  • Autor: PAP/AT
  • 13 września 2017 09:34
Posiedzenie Sejmu: Czym zajmą się posłowie podczas obrad? Sejm wznowił obrady (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

W środę (13 września) Sejm wznowił posiedzenie. Co znajdzie się w porządku obrad?

• Sejm kontynuuje posiedzenie, które rozpoczął we wtorek (12 września).

• Zajmie się m.in. rządowym projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

• Ponadto pochyli się nad ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawą o ochronie zdrowia psychicznego.

Projekt ma uporządkować przepisy dotyczące zlecania kuratorowi sądowemu przeprowadzania wywiadów środowiskowych w określonych sytuacjach, np. w sprawach dot. obowiązkowego leczenia odwykowego lub umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym.

W porządku obrad jest też projekt zmian w znowelizowanej ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Rząd zamierza przekazać dodatkowe środki na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF) w ramach "Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2018. Programem bioasekuracji objęte jest 6071 gospodarstw, w których znajduje się ponad 280,2 tys. świń.

Czytaj też: Sejm kończy wakacje

Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na odszkodowania i rekompensaty dla rolników, którzy złożyli oświadczenia, że nie spełnią nowych, bardziej rygorystycznych zasad bioasekuracji. Rolnikom tym przysługują odszkodowania za ubój świń oraz rekompensaty za rezygnację z chowu trzody chlewnej do końca 2018 r.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zakłada ona, że od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo; maksymalnie mogą kosztować złotówkę. Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich toreb.

W porządku obrad jest też rządowy projekt noweli Prawa ochrony środowiska. Zakłada on ograniczenie emisji niektórych zanieczyszczeń do atmosfery ze średnich obiektów energetycznego spalania. Projekt nowelizacji dotyczy głównie przeniesienia do polskiego prawa części postanowień unijnej dyrektywy MCP, której celem jest ograniczanie emisji zanieczyszczeń ze średnich źródeł energetycznego spalania.

Sejm zajmie się też projektem ustawy dot. powołania nowej instytucji - Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ma ona wspierać organizacje pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki; przejmie zadania Departamentu Pożytku Publicznego w MRPiPS - obecnie odpowiedzialnego za III sektor.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA