REKLAMA

Posiedzenie zarządu PO: Partia opracuje działania w spr. KRS, sądów i Sądu Najwyższego

  • Autor: PAP/AT
  • 14 lipca 2017 10:32
Posiedzenie zarządu PO: Partia opracuje działania w spr. KRS, sądów i Sądu Najwyższego (fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Posłowie Platformy Obywatelskiej na specjalnym posiedzeniu zarządu chcą opracować dalsze działania w związku z przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustawy o KRS oraz sądach powszechnych, a także w związku z projektem autorstwa PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

• W piątek (14 lipca) po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie zarządu Platformy Obywatelskiej.

• W trakcie posiedzenia partia ma opracować dalsze działania w związku z przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustawy o KRS oraz sądach powszechnych, a także w związku z projektem autorstwa PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

• To jest walka o polską suwerenność i o Polskę demokratyczną, dlatego tak poważnie to traktujemy - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

Lider Platformy Grzegorz Schetyna zapowiedział w czwartek (13 lipca), że PO zrobi wszystko, by zablokować program legislacyjny ustawy o SN. Poinformował wówczas o zwołaniu specjalnego posiedzenia zarządu krajowego partii.

Na pytanie, jakie działania zamierza podjąć PO Schetyna odpowiedział: "Mamy swoje doświadczenia także w parlamencie, jeśli chodzi o blokowanie pewnych projektów. Ale tu nie wystarczy parlamentarna aktywność opozycji, będziemy chcieli występować tutaj wspólnie". Dodał, że scenariusz działań zostanie przedstawiony przez PO w piątek.

Czytaj też: PO: Jarosław Kaczyński chce przejąć władzę dyktatorską

"Chcemy zrobić to w sposób powszechny, w którym będziemy w stanie pokazać i przekonać Polaków, jak ważne są to zmiany, jak bardzo ucierpimy wszyscy, jeśli pozwolimy na takie działania PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu. To dopiero początek walki, ale to jest etap, w którym widzimy, że Kaczyński się nie cofnie; to jest walka o wszystko. To jest walka o polską suwerenność i o Polskę demokratyczną, dlatego tak poważnie to traktujemy" - powiedział szef PO.

Pytany, czy przewiduje też działanie na arenie międzynarodowej w związku z planami PiS, Schetyna odpowiedział: "oczywiście, że tak".

Projekt ustawy o SN, autorstwa PiS, który pojawił się na stronach Sejmu w środę (12 lipca) późnym wieczorem zakłada utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Czytaj też: Grzegorz Schetyna grozi posłom PiS

Również w środę Sejm przyjął nowelizację przepisów o ustroju sądów, która zakłada m.in. zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom. Uchwalona została wtedy również nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

W czwartek wieczorem obiema nowelizacjami zajęła się senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która zarekomendowała - przy sprzeciwie senatorów PO - przyjęcie obu nowelizacji bez poprawek. W piątek rano marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaproponował wprowadzenie obu nowelizacji do porządku obrad obecnego posiedzenia Senatu. Sprzeciw zgłosili senatorowie PO. Sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madej 2017-07-14 12:56:33
    Potrzebne jest tzw.publiczne, powszechne nieposłuszeństwo PiS i jego urzędnikom.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA