REKLAMA

Posłowie będą kontynuować protest w Sejmie przez święta? Schetyna: Wszystko na to wskazuje

  • Autor: PAP/AT
  • 22 grudnia 2016 10:10
Posłowie będą kontynuować protest w Sejmie przez święta? Schetyna: Wszystko na to wskazuje Powinniśmy pokazać Polakom, że nie będzie zgody na łamanie podstawowych zasad demokracji parlamentarnej - powiedział Grzegorz Schetyna (fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

• Poświęcenie świąt Bożego Narodzenia jest symbolem, aktywnością symboliczną - powiedział w szef PO Grzegorz Schetyna pytany o kontynuację protestu podczas świąt Bożego Narodzenia.
• Zastrzegł, że decyzję w tej sprawie podejmie Zarząd Krajowy PO.

Decyzja ws. kontynuowania protestu posłów PO na sali plenarnej Sejmu ma zapaść na posiedzeniu Zarządu Krajowego PO o godz. 13; następnie ma się odbyć posiedzenie Klubu PO.

Schetyna w Radiu Zet poinformował, że posłowie raczej zostaną na sali plenarnej na czas świąt. "Wszystko na to wskazuje. Taką decyzję podjęliśmy" - powiedział. "Rozmawiamy wewnątrz klubu PO, rozmawiamy z Nowoczesną jako największym po nas klubie opozycyjnym i jesteśmy razem dzisiaj na sali sejmowej. Wydaje się, że to się nie zmieni". Poinformował, że w przygotowaniu jest grafik dyżurów.

"Stało się coś szczególnego (...) Jeśli większość parlamentarna doprasza dwóch posłów z klubu, który nie jest rządowy, zabiera laskę marszałkowską z sali obrad i organizuje posiedzenie Sejmu gdzieś indziej, to znaczy, że wszystko jest możliwe" - powiedział szef PO.

"Jeżeli słyszę takie argumenty, że ktoś komuś przeszkadza w świątecznej atmosferze, w dobrym przeżywaniu świąt, to mówię nie, bo chodzi o coś naprawdę poważnego. Chodzi o demokrację parlamentarną, o zasady konstytucyjne, o to, że nie można pozwolić na polityczną hucpę" - mówił Schetyna.

"Powinniśmy pokazać Polakom, że nie będzie zgody na łamanie podstawowych zasad demokracji parlamentarnej" - dodał.

"Poświęcenie świąt Bożego Narodzenia, takiego czasu, który jest szczególny w Polsce i pokazanie, że zostawiamy to, bo chcemy dać świadectwo prawdzie, jest symbolem, aktywnością symboliczną. Uważam, że jest to inwestycja w najbliższe miesiące, być może lata, by pokazać, że politykom opozycji, politykom PO zależy na czymś więcej" - zaznaczył lider Platformy. "Można mi wiele zarzucić, ale nie szaleństwo. To jest trudna sytuacja" - dodał.

Czytaj też: PiS potwierdza. Nie będzie powtórki głosowania w Sejmie. "To była próba zamachu stanu"

Na pytanie, czy noc wigilijna spędzona w Sejmie będzie mitem założycielskim nowej opozycji, odparł: "Bardzo bym chciał, by wspólnota, wspólna obecność budowała taki fundament nowej opozycji, czy opozycji, która w nowym sposób jest w stanie ze sobą rozmawiać i skutecznie zbudować alternatywę dla państwa PiS. Chciałbym, żeby tak było. Bo PO jest potrzebny nowy początek".

Od piątku na sali obrad stale przebywa grupa posłów PO i Nowoczesnej. Politycy co kilka godzin zmieniają się; swoją obecność dokumentują m.in. na Facebooku i Twitterze. We wtorek wieczorem klub PO ustalił, że akcja zostanie przedłużona do 11 stycznia, kiedy to rozpoczyna się kolejne posiedzenie Sejmu. Tego dnia również Senat ma rozpocząć prace nad ustawą budżetową na 2017 r. przegłosowaną w ostatni piątek w Sali Kolumnowej. Opozycja uważa piątkowe głosowania za niezgodne z prawem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Sk 2016-12-22 11:00:41
    Jak powiedział klasyk- smacznego jajka ;-)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA