REKLAMA

Posłowie chcą uczcić 300-lecie koronacji Matki Bożej Częstochowskiej

 • Autor: PAP/JS
 • 13 grudnia 2016 16:07
Posłowie chcą uczcić 300-lecie koronacji Matki Bożej Częstochowskiej Sejm RP przekonany o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny (fot. Sejm/twitter)

"Sejm RP przekonany o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny (...) ustanawia rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" - pierwsze czytanie uchwały odbyło się na forum Komisji Kultury i Środków Przekazu.

"8 września 2017 roku przypada 300. rocznica Koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski koronami papieża Klemensa XI. Po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie +potopu szwedzkiego+ - 1 kwietnia 1656 roku - król Jan Kazimierz, składając śluby w katedrze lwowskiej, polecił Rzeczpospolitą opiece i obronie Matki Bożej, którą obrał za Królową Polski. Trzeba było czekać aż do roku 1717, aby dopełniło się królewskie ślubowanie. Decyzją Stolicy Apostolskiej pozwolono na koronację Madonny - jako pierwszej poza Rzymem - papieskimi diademami i używanie tytułu Królowej Korony Polskiej" - przypominają autorzy projektu uchwały.

"Uroczystość koronacyjna zjednoczyła wszystkie stany i była ogólnonarodową manifestacją wiary. Akt uznający Maryję Królową Polski stał się punktem odniesienia dla zrywów narodowych, kształtowania się wolności oraz nadziei na duchowe odrodzenie. Wizerunek Bogurodzicy na Jasnej Górze - otaczany czcią od ponad 600 lat - jest jednym z najważniejszych religijnych i materialnych skarbów narodowych. Jasna Góra jako duchowa stolica Polski stanowi główny ośrodek tego kultu i pielgrzymowania na ziemi polskiej. Sejm RP, przekonany o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny - nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym - ustanawia rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" - głosi tekst uchwały, której pierwsze czytanie odbyło się we wtorek na forum Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

"Nie podoba mi się ten projekt uchwały. Jest on kolejnym aktem w procesie tworzenia państwa kościelnego. W państwie neutralnym światopoglądowo obowiązują reguły rozdziału kościoła od państwa. Ta uchwała jest dla mnie nie do przyjęcia. Jestem jej przeciwny" - powiedział poseł Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna).

Anna Sobecka (PiS) przypomniała, że Europa ma korzenie chrześcijańskie. "Gdyby nie chrzest Polski byłby pan prawdopodobnie w jakiejś dziczy do tej pory. (...) Ja panu uzasadniam pana błędne myślenie i brak świadomości nad tym, że pragniemy z państwa uczynić państwo katolickie. Podstawy chrześcijańskie dają najwyższą chyba cywilizację, jaka funkcjonuje wśród narodów świata. Dlatego nie mogę się z panem zgodzić i bardzo przykro, że państwo do tej pory nie zdołali sobie wypracować tego poglądu, jakie dobrodziejstwa spływają na naród z tytułu chrześcijańskich korzeni" - odpowiedziała Sobecka Mieszkowskiemu.

Posłem sprawozdawcą uchwały w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji obrazu Marki Bożej Częstochowskiej została przewodnicząca sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu Elżbieta Kruk (PiS).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Dorota 2016-12-16 07:38:08
  Przypominam o rozdziale Państwa od kościoła. Pewnego dnia ten kraj będzie wolny....
 • Konstytucjonalista amatot 2016-12-13 16:20:13
  Proponuję również wpis w konstytucji o wiecznej przyjaźni z Watykanem.
 • Realista 2016-12-13 16:17:42
  Może byśta coś o gospodarce pomyśleli?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA