
We wtorek gdy posłowie debatują nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym przed Sejmem trwa protest m.in. KOD i Obywateli RP. "Trójpodział władzy to podstawa wolności obywatelskich i demokracji", "Oczekujesz sprawiedliwości? Żądaj niezawisłości!" - można przeczytać na transparentach.
• Według Justyny Samolińskiej z Partii Razem, "zamach na Sąd Najwyższy jest zamachem na wolne wybory - on stoi na ich straży".
• Monika Wielichowska (PO) podkreśliła: "Jesteśmy wszyscy wspólnie, by walczyć o trójpodział władzy. A PiS przekroczył wszelkie bariery przyzwoitości, manipulacji i kłamstwa".
Od rana, z ustawionych przed Sejmem głośników, organizatorzy transmitują też debatę nad projektem PiS o SN. Przed gmachem Sejmu ustawiono barierki, a wzdłuż nich stoją policjanci.
Do protestujących wychodzili przedstawiciele opozycji. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie zgłaszać bardzo dużo poprawek, żeby wydłużyć procedowanie propjektu ustawy o Sądzie Najwyższym. "Szukamy rozwiązań, które zablokują tę ustawę, albo maksymalnie opóźnią jej wprowadzenie" - podkreślił. Ocenił, że sytuacja w Sejmie "się zagęszcza". Jego zdaniem wieczorem nastąpi "kulminacja". Zaapelował, by przeciwnicy zmian w sądownictwie gromadzili się przed budynkiem parlamentu. "Im więcej nas będzie, tym większy sygnał, że Polacy się przejmują" - apelował Petru.
Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz dziękowała zebranym za zaangażowanie. "Musimy zrobić wszystko, aby zatrzymać pisowski atak na demokrację. Sąd Najwyższy to jest sprawa, która jest ważna dla każdego z nas. To krok, który sprawi, że za chwilę będziemy takimi krajami jak Białoruś czy Ukraina" - powiedziała. Dodała, że obecnie opozycja walczy o "niezależny wymiar sprawiedliwości".
Do protestujących wyszli również Jan Grabiec i Bartosz Arłukowicz z PO. "Jeśli będzie nas garstka przed Sejmem to Jarosław Kaczyński się tego nie przestraszy, ale on jest tchórzem. On się boi tysięcy ludzi na ulicach" - mówił Grabiec.
Paweł Kasprzak z Obywateli RP zwrócił się bezpośrednio do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Nie ma pan najmniejszej szansy tego wygrać. Polskiej niepodległości, zapisanej w Konstytucji, nie oddamy za darmo. Pan podeptał polską Konstytucję i nie jest pan już posłem, podeptał pan swój mandat. Pan i pańscy ludzie odpowiecie za to"
Anna Maria Żukowska SLD mówiła: "Dzisiaj usłyszeliśmy z ust przedstawicieli PiS-u, że zmienia ustrój w Polsce. W związku z czym, pytam: czy mamy już nową Konstytucję, czy ta nadal obowiązuje? Bo nie da się zmienić w sposób legalny ustroju państwa polskiego, nie zmieniając Konstytucji. To jest matka wszystkich ustaw, uchwalona przez suwerena w sposób demokratyczny. To jest zabranie obywatelom tej najważniejszej rzeczy, czyli demokracji"
Małgorzata Tracz z Partii Zieloni podkreśliła, że jeśli pozwolimy, żeby ta ustawa przeszła, to co działo się w Polsce w latach 80-tych to nie będą tylko opowieści. "To będzie coś, czego doświadczymy. Dlatego apeluję do moich rówieśników, urodzonych w latach 70., 80. 90. i później: tu chodzi o waszą przyszłość, nie tych, którzy kiedyś byli w opozycji i teraz tutaj walczą. Bo te zmiany będą wpływały na nas wszystkich i mogą zmienić nasze życie, od czego niejednokrotnie nie będzie odwrotu" - podkreśliła.
Według Justyny Samolińskiej z Partii Razem, "zamach na Sąd Najwyższy jest zamachem na wolne wybory - on stoi na ich straży".
Poseł Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej zauważył, że Jarosław Kaczyński nie podpisał się pod projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. "Jak zawsze odważnie ukrył się za plecami swoich ofiar. Zwracam się do wszystkich posłów i posłanek PiS - jesteście ofiarami, marionetkami w rękach nieodpowiedzialnego człowieka. Kaczyński reżyseruje nasze społeczeństwo za pomocą logiki rewolucyjnej. To jest groźne i niebezpieczne dla wolności i praw obywatelskich" - oświadczył.
Monika Wielichowska (PO) podkreśliła: "Jesteśmy wszyscy wspólnie, by walczyć o trójpodział władzy. A PiS przekroczył wszelkie bariery przyzwoitości, manipulacji i kłamstwa".
Wieczorem przed Pałacem Prezydenckim ma się obyć demonstracja przeciwników zmian w sądownictwie. Lider PO Grzegorz Schetyna, apelował do Polaków, by wzięli w niej udział. "Proces legislacyjny kończy się w Pałacu Prezydenckim, to od prezydenta, jego uczciwości, zależy czy polska demokracja nie podda się temu gwałtowi, którego dokonuje teraz PiS" - mówił szef PO
Projekt PiS dot. Sądu Najwyższego przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".


PRZECZYTAJ TAKŻE
- 09:07 Prezydent Czech z wizytą u komunistów
- 08:58 Dziesiątki tysięcy osób demonstrowało na Węgrzech
- 08:50 Obława ABW na neofaszystów
- SB21:02 Tym zajmie się Komitet Społeczny Rady Ministrów
- SB18:48 Szef MON przyznaje: nagrody były błędem
- SB17:06 Sojusz przeciwko USA okazał się kompletną klęską
- SB15:45 Minister środowiska konsultuje zmiany w ustawie "śmieciowej"
- SB15:03 Donald Tusk stanie przed sądem
- SB12:36 Pod MEN gorąco. Odbył się protest nauczycieli
- SB12:30 Ustawa degradacyjna trafiła do kosza
- 1 "Gazeta Polska": Wpływowe powiązania "hien rynkowych"
- 2 CBA zatrzymało byłego ministra sprawiedliwości
- 3 "Piątka Morawieckiego" to plan na najbliższe miesiące. Wkrótce...
- 4 Szef MON zapowiada patriotyczne ławki na 100-lecie niepodległości
- 5 Tak głosują bogaci i biedni. Różnice są ogromne
- 6 Zniesienie wiz do USA możliwe jeszcze w tym roku
- 7 Polska naruszyła prawo. Jest wyrok Trybunału ws. Puszczy Białowieskiej
- 8 Marek Zagórski. Kim jest nowy minister cyfryzacji?
- 9 Beata Szydło mówi, kiedy rząd przedstawi propozycję podwyżki emerytur
- 10 Poseł PO Gawłowski aresztowany na trzy miesiące
- 1 Wybory 2020: Donald Tusk kandydatem PO na prezydenta Polski?
- 2 Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt ustawy obniżającej pensje posłom
- 3 Nieoficjalnie. Ustawa o IPN zamknęła Dudzie i Morawieckiemu wstęp do Białego...
- 4 Beata Szydło tłumaczy nagrody dla ministrów: To były oficjalne nagrody z...
- 5 Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 16-22 kwietnia 2018 r.
- 6 Sondaż: Polacy nie wierzą w tezę o zamachu smoleńskim
- 7 Zdzisław Krasnodębski: Donald Tusk nie jest zagrożeniem dla PiS
- 8 Donald Tusk: PiS nie jest na wieki wieków
- 9 Konwencja: PiS zaprezentuje nowe propozycje dla Polaków
- 10 1 marca projekt o pozbawianiu stopni wojskowych
Skomentuj