REKLAMA

Posłowie Huskowski, Kamiński i Protasiewicz wykluczeni z PO. "To wyraz słabości Schetyny"

  • Autor: PAP
  • 20 lipca 2016 17:39
Posłowie Huskowski, Kamiński i Protasiewicz wykluczeni z PO. "To wyraz słabości Schetyny" Powodem wykluczenia czterech polityków - jak poinformował dziennikarzy rzecznik PO Jan Grabiec - było szkodzenie wizerunkowi Platformy, działanie na szkodę partii. (fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

- Decyzje zarządu PO o wykluczeniu z partii trzech posłów to wyraz słabości i próba wzmocnienia władzy Grzegorza Schetyny w Platformie Obywatelskiej – uważa politolog, dr Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zarząd PO wykluczył w środę (20 lipca) z partii i jej klubu parlamentarnego posłów Michała Kamińskiego, Jacka Protasiewicza i Stanisława Huskowskiego. Z PO wykluczony został też radny sejmiku lubuskiego Tomasz Możejko. Powodem wykluczenia tych czterech polityków - jak poinformował dziennikarzy rzecznik PO Jan Grabiec - było szkodzenie wizerunkowi Platformy, działanie na szkodę partii.

- Jest to wyraz słabości i próba wzmocnienia władzy Grzegorza Schetyny w Platformie Obywatelskiej. Nie jest to nowość, były takie zapowiedzi Schetyny, że będzie zwierał szeregi PO, to jest kolejny krok, tego można było się spodziewać - zaznaczył Reginia-Zacharski.

Jak dodał, nazwisko Protasiewicza pojawiało się od pewnego czasu. - Ta decyzja wobec niego nie zaskakuje. Można było się spodziewać, że takie ruchy będą wykonywane w sezonie urlopowym. Czyszczenie kadr w sytuacji PO jest ruchem o tyle przewidywalnym, co niebezpiecznym, ale teraz dla Platformy nie ma bezpiecznych ruchów - podkreślił ekspert.

Jego zdaniem wykluczenia tych polityków z PO, "osłabiając inne frakcje mniej przychylne Grzegorzowi Schetynie, tym samym wzmacniają jego obóz". - Być może ma to związek z przewijającą się dyskusją na temat ewentualnego powrotu Donalda Tuska do kraju i jego przyszłej roli w Platformie - zaznaczył politolog.

- Ostatnio Grzegorz Schetyna wypowiadając się o Donaldzie Tusku używa kolokwialnych, ciepłych słów, natomiast nie ma wątpliwości, że on nie myśli z czułością i sympatią o takim pomyśle, jak powrót Donalda Tuska na stanowisko szefa Platformy, choć to nie byłoby od strony proceduralnej takie proste - powiedział Reginia-Zacharski.

- Jeżeli przyjmiemy, że Grzegorz Schetyna zakłada, że Tusk wróci do Polski i będzie chciał odgrywać ważną rolę - choć osobiście w to wątpię - to wzmacnia własną pozycję na wypadek, gdyby pojawił się konkurent, który z założenia jest konkurentem mocnym - podkreślił ekspert.

Na pytanie czy Platformie Obywatelskiej może grozić rozłam, Reginia-Zacharski odparł, że "raczej by poważnie nie brał takiego scenariusza pod uwagę". - Platforma ma teraz takie aktywa, że tu nie bardzo jest co się rozłamywać. Jest dosyć silna w Sejmie, natomiast w najbliższych latach będzie wyraźnie tracić w terenie. Takie sygnały już się pojawiły. Jeżeli słabnący podmiot się dzieli, to powstaje pytanie, czy jest co dzielić - powiedział politolog.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-07-20 20:47:49
    Nigdy nie przestaną mnie zadziwiać te niezliczone rzesze politologów z tytułami, które lepiej żeby milczały. Bo co się odezwą, to wychodzi, że tacy z nich znawcy polityki jak z koziego końca układu pokarmowego instrument muzyczny. Dzisiejsza decyzja PO podjęta z polecenia Schetyny to prężenie muskułków i zwykła zemsta Grzesia. Proszę popatrzeć - nikt ważny nie poleciał. Wyrzucenie obcego PO Kamińskiego mogło spotkać się tylko z aplauzem w partii. Protasiewicz obecnie jest płotką, zapłacił za robienie Grzesiowi koło tyłka i nikt po nim nie płakał. A Grzesiu nie zapomina tych, co mu zaszkodzili... Pojawienie się w tej bandzie Huskowskiego oznacza jedno - musiał brać aktywny udział w operacji przeciwko Schetynie. I Grzesiu się o tym dowiedział... I proszę - usunięto ciało obce, pozbyto się nielojalnych płotek i na tym koniec. Reszcie grup w PO tylko w ten sposób pogrożono palcem i na tym się skończyło.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA