REKLAMA

Posłowie i senatorowie nie będą mogli wnieść skargi nadzwyczajnej

  • Autor: PAP/AT
  • 30 listopada 2017 11:22
Posłowie i senatorowie nie będą mogli wnieść skargi nadzwyczajnej Skargę nadzwyczajną wnosi się w terminie 5 lat od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia - zakłada prezydencki projekt (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

Poprawka PiS wykreślająca z projektu o Sądzie Najwyższym posłów i senatorów, jako wnoszących skargę nadzwyczajną od prawomocnych orzeczeń została przyjęta.

• Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła poprawkę, która wykreśliła z projektu o SN posłów i senatorów, jako wnoszących skargę nadzwyczajną.

• Prezydent chciał, by takie prawo przysługiwało grupie 30 posłów lub 20 senatorów.

• W kolejnej z przyjętych poprawek PiS rozstrzygnięto, że skarga nadzwyczajna nie będzie dopuszczalna w sprawach o wykroczenia i wykroczenia skarbowe.

Jerzy Jachnik (Kukiz'15) zapowiedział, że jego klub zgłosi w drugim czytaniu poprawkę, by przywrócić w jakiejś formie możliwość wnoszenia takich skarg przez parlamentarzystów.

Do katalogu instytucji, które skargę mogą wnieść, posłowie w poprawce PiS dodali Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów obok Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Prokuratorii Generalnej RP, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta i Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Skargę nadzwyczajną wnosi się w terminie 5 lat od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia - zakłada prezydencki projekt.

Według wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, gdyby takiej procedurze szacunkowo podlegała jedna dziesiąta procenta spośród 60 mln prawomocnych orzeczeń od 2001 r., byłoby to 60 tys. orzeczeń. "To duża liczba, ale nie sprzeciwiamy się tej instytucji, ponieważ rozumiemy ideę sprawiedliwości społecznej" - zaznaczył.

Czytaj też: Nikt nie zaneguje poprawek, które udoskonalają projekty o SN i KRS

Doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska przekonywała, że nawet przy takiej liczbie ewentualna fala skarg będzie wygasająca. "Należy wierzyć też w rozsadek tych instytucji, które będą uprawnione do składania skargi" - przekonywała.

W kolejnej z przyjętych poprawek PiS rozstrzygnięto, że skarga nadzwyczajna nie będzie dopuszczalna w sprawach o wykroczenia i wykroczenia skarbowe, gdyż "nadzwyczajny charakter tej skargi nie koreluje z niskimi sankcjami grożącymi w sprawach o wykroczenia".

Przyjęto też poprawkę Marka Asta (PiS) stanowiącą, że skarga nadzwyczajna będzie niedopuszczalna od wyroku orzekającego rozwód, jeśli "choćby jedna ze stron po uprawomocnieniu się takiego orzeczenia zawarła związek małżeński" oraz od postanowienia o przysposobieniu.

74-stronicowy projekt o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. Na rozpatrzenie oczekuje jeszcze poprawka PiS do przepisów przejściowych projektu, która ograniczyłaby stosowanie tej skargi przez wykreślenie zapisu o możliwości jej składania od orzeczeń z 20 lat wstecz. Skargę można by wnosić w 5 lat od uprawomocnienia się skarżonego orzeczenia.

Posłowie kontynuując nocne obrady w czwartek rano omówili 87 artykułów z 132 i 18 poprawek PiS z 34. Jedną z poprawek PiS wycofał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA