REKLAMA

Posłowie Kukiz'15 uznali decyzję Komisji Europejskiej za skandal

  • Autor: PAP/GP
  • 13 stycznia 2016 16:22
Posłowie Kukiz'15 uznali decyzję Komisji Europejskiej za skandal Zdaniem Kukiz'15 decyzja wobec Polski jest próbą schowania do szafy prawdziwych problemów Europy. (fot. twitter.com)

• Posłowie ruchu Kukiz'15 wyrazili oburzenie na podejmowane w Brukseli decyzje.
• W ocenie polityków formacji dochodzi do "zamiatania pod dywan" problemu imigracji, którym żyje UE.

- Wszczęcie wobec Polski procedury dotyczącej ochrony państwa prawa jest skandaliczne - ocenił rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza. Jak ocenił, to próba "schowania do szafy" prawdziwych problemów Europy, czyli problemu imigracji.

- Samo wszczęcie procedury dotyczącej ochrony państwa prawa jest skandaliczne. Każdy polityk - niezależnie od przynależności politycznej, czy jest z PiS, czy z Platformy - jeśli idzie z wewnętrznymi sprawami Polski do instytucji międzynarodowych, to działa wbrew interesowi Polski - powiedział w środę Kulesza.

Jego zdaniem decyzja o wszczęciu wobec Polski procedury dotyczącej ochrony państwa prawa jest próbą schowania do szafy prawdziwych problemów Europy, spowodowanych przez zgubną politykę Niemiec, czyli problemu imigracji.

Według Kuleszy w stosunkach międzynarodowych rząd powinien prowadzić politykę podniesionej głowy.

Poseł Kukiz'15, wiceszef sejmowej komisji ds. europejskich Piotr Apel poinformował, że złożył wniosek, aby komisja w piątek spotkała się z ministrem ds. europejskich Konradem Szymańskim.

- Chcemy się dowiedzieć, co oznacza decyzja Komisji Europejskiej, jak to będzie wyglądać, jak to będzie procedowane i jakie były argumenty KE - zaznaczył.

Elżbieta Borowska (Kukiz'15) uważa, że działanie Komisji Europejskiej nie jest przypadkowe.

- Polska jest krajem skolonizowanym gospodarczo, w większości kapitał jest zachodni. Postrzegamy działania Komisji jako uderzenie wyprzedzające, to nie jest walka o demokrację w Polsce, tutaj chodzi o obawę, że kapitał zachodni zostanie opodatkowany w równym stopniu jak kapitał polski - podkreśliła. Zauważyła jednocześnie, że dyplomacja PiS nie była w stanie zażegnać konfliktu.

Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. Jak wyjaśniał, celem wszczęcia procedury jest wyjaśnienie faktów w obiektywny sposób, głębsza ocena sytuacji, a także rozpoczęcie dialogu z polskimi władzami bez przesądzania o kolejnych krokach.

20 stycznia ma odbyć się z kolei w Parlamencie Europejskim w Strasburgu debata na temat sytuacji w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • tomek R1b1 2016-01-13 17:23:57
    po czym poznać lizusa niemców..... bo ma łaty na kolanach.
  • borek 2016-01-13 17:03:39
    Tak trzymac. Jedynym krajem ktory domaga sie nalozenia na Polske sankcji sa Niemcy, czyli niec sie ni zmienilo od 1000 lat.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA