REKLAMA

Posłowie nie zgodzili się na uczczenie 75. rocznicy śmierci Rydza-Śmigłego

  • Autor: PAP/JS
  • 15 grudnia 2016 21:26
Posłowie nie zgodzili się na uczczenie 75. rocznicy śmierci Rydza-Śmigłego Przeciwko podjęciu przez Sejm uchwały ws. uczczenia 75. rocznicy śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego opowiedziało się 207 posłów, 175 było za, a 25 wstrzymało się od głosu. (fot. Sejm/twitter)

• Sejm nie zgodziło się w czwartek na uczczenie 75. rocznicy śmierci marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza.
• Przed głosowaniem krytycznie o projekcie uchwały wniesionym przez Prezydium Sejmu wypowiadali się m.in. posłowie PO, PSL, N i Kukiz'15.
• Przeciw uchwale głosowało 7 posłów PiS.

"Panie posłanki, panowie posłowie, dziwię się państwu, że wprowadzacie tego typu uchwałę pod obrady Sejmu. Ta postać nie jest godna tego, aby uczcić ją tego typu uchwałą" - ocenił Michał Stasiński (Nowoczesna). "O marszałku Rydzu-Śmigłym powinniśmy pamiętać, że nie przygotował Polski do wojny obronnej w 1939 r. Dowodził w sposób tragiczny i fatalny, doprowadził do klęski bitwy nad Bzurą, która była jedynym aktem zaczepnym w tej wojnie" - podkreślił poseł Nowoczesnej.

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Zgorzelski (PSL). "W polskiej historii jest z pewnością wielu bohaterów, których pamięć należy czcić, ale do tego grona na pewno nie zalicza się Edward Rydz-Śmigły. Kapitan schodzi ze statku ostatni - ta piękna i szlachetna zasada niestety waszego bohatera się nie tyczy, bowiem nie jak kapitan, tylko jak szczur uciekał wtedy, kiedy tysiące polskich żołnierzy przelewało jeszcze krew na dwóch frontach - zachodnim i wschodnim" - mówił poseł Stronnictwa. Takiego bohatera chcecie czcić?" - pytał Zgorzelski.

Przeciwko podjęciu przez Sejm uchwały ws. uczczenia 75. rocznicy śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego opowiedziało się 207 posłów, 175 było za, a 25 wstrzymało się od głosu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA