REKLAMA

Posłowie Nowoczesnej przedstawili „Deklarację nowoczesnego patriotyzmu”

  • Autor: PAP
  • 14 kwietnia 2016 21:43
Posłowie Nowoczesnej przedstawili „Deklarację nowoczesnego patriotyzmu” Ryszard Petru podpisał Deklarację nowoczesnego patriotyzmu”. (Fot. : twitter.com).

• Musimy pokazać, że patriotyzm może być nowoczesny, optymistyczny, a nie musi być smutny, dzielący Polaków – mówił Ryszard Petru.
• Oni chcą nas wyprowadzić z UE, to jest taki rząd – mówił lider Nowoczesnej o obecnej ekipie rządzącej.
• Deklarację podpisywali posłowie Nowoczesnej oraz także uczestnicy „Manifestacji nowoczesnego patriotyzmu”.

Kilkaset osób uczestniczyło w czwartek (14.04) w Poznaniu w spotkaniu z parlamentarzystami Nowoczesnej. Na Placu Wolności posłowie i sympatycy tego ugrupowania podpisywali „Deklarację nowoczesnego patriotyzmu”.

Wydarzenie zorganizowano w związku z 1050. rocznicą chrztu Polski. Od czwartku do soboty w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu odbywają się centralne uroczystości jubileuszowe z udziałem władz kościelnych i państwowych.

Jak podkreślano na spotkaniu, decyzja Mieszka oznaczała wprowadzenie naszego narodu do Europy, zaś obecna władza myśli o wyprowadzeniu kraju poza Europę. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru przekonywał, że Polsce potrzebny jest nowoczesny, optymistyczny patriotyzm.

- Jest 1050 lat chrztu Polski, jutro mamy Zgromadzenie Narodowe. Musimy pokazać, że patriotyzm może być nowoczesny, optymistyczny, a nie musi być smutny, dzielący Polaków. Niestety obawiam się, że to, co się dzieje w Sejmie i to, co się jutro będzie działo pokazuje, że jesteśmy podzieleni. My nie chcemy być podzieleni, szukamy wspólnoty, optymizmu – powiedział Petru.

Jak dodał, optymistyczny patriotyzm oznacza Polskę otwartą, kolorową, dającą nadzieję na lepsze jutro.

- Potrzebna jest taka perspektywa, że może być lepiej i że chcemy kulturalnie podziękować dobrej zmianie – tu to dzisiaj było. Dziękowaliśmy klaszcząc i mówiliśmy: dziękujemy – powiedział dziennikarzom Petru.

Jak stwierdził w trakcie spotkania z sympatykami, po ostatnich pięciu miesiącach wszyscy mają dosyć „dobrej zmiany, głosowania na dwie ręce i nieeuropejskich standardów”.

- 1050 lat temu Polska połączyła się z Europą, teraz mamy takich, którzy chcą nas od Europy odłączyć. Oni chcą nas wyprowadzić z UE, to jest taki rząd. I to się zdarzyło 1050 lat później. Mieszko I nigdy by na to nie wpadł, że tak wszystko może poważnie wyglądać. Od tych pięciu miesięcy dzieją się rzeczy, które się poetom nie mieściły w głowie – powiedział Petru.

Parlamentarzyści Nowoczesnej, a także uczestnicy „Manifestacji nowoczesnego patriotyzmu” podpisywali „Deklarację nowoczesnego patriotyzmu.

W akcie tym napisano m.in.: "Marzymy o Polsce uczciwej, mądrej i spokojnej. O Polsce, która stwarzać będzie szanse i otwierać nas na nowe możliwości. Marzymy o Polsce normalnej, w której spory rozstrzygane są siłą argumentów, a nie argumentem siły. Łączy nas to marzenie i nadzieja, że Polska będzie właśnie takim krajem."

- Jesteśmy Nowoczesnymi Patriotami, co oznacza, że chcemy łączyć, a nie dzielić. Chcemy kochać, zamiast nienawidzić. Chcemy szanować, a nie gardzić. Chcemy budować, zamiast niszczyć. Wolimy życzliwy uśmiech, niż hałaśliwość i krzyk.

Jak stwierdzono, nowoczesny patriotyzm to „tętniące w nas poczucie zbiorowej odpowiedzialności”.

- Potrzebujemy go każdego dnia: w domu, w pracy, w rodzinie, w naszych małych i większych ojczyznach. Nowoczesny Patriotyzm to nie bycie „lepszym” lub „gorszym” od innych. To po prostu bycie kimś – głosi tekst deklaracji.

- My, niżej podpisani, żyjący we wspaniałym kraju, z wyjątkową kulturą i niepowtarzalną historią opartą na wolności i tolerancji, oświadczamy się Tobie, Polsko. Oświadczamy, że będziemy Cię kochać bez względu na wszystko. Z zaangażowaniem we wspólne sprawy i rozsądkiem, który tak bardzo jest dziś potrzebny – stwierdza podpisany przez posłów i sympatyków Nowoczesnej tekst.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA