REKLAMA

Posłowie PO widzą w dofinansowaniu szkoły o.Rydzyka spłatę "kredytu wyborczego"

 • Autor: PAP/GP
 • 02 lutego 2016 17:14
Posłowie PO widzą w dofinansowaniu szkoły o.Rydzyka spłatę "kredytu wyborczego" o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, Założyciel WSKSiM (fot. http://wsksim.edu.pl)

• Pieniądze dla szkoły Tadeusza Rydzyka zostaną przyznane i będą ratą spłaty kredytu wyborczego, tak jak planowana ugoda z fundacją Lux Veritatis - uważają posłowie PO.
• PiS ma dług jako partia w banku, a nie w fundacji - odpowiada rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

Cezary Tomczyk i Tomasz Lenz (PO) przypominali ma wtorkowej (2 lutego) konferencji prasowej w Sejmie, że w ubiegłym tygodniu - przy okazji uchwalania budżet na 2016 r. - PiS zgłosił poprawkę przeznaczającą 20 mln zł z wydatków na kulturę, w tym teatry, na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Ostatecznie Sejm jej nie głosował, bo została wycofana.

W piątek premier Beata Szydło zapowiedziała, że poprawka do budżetu przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pojawi się w Senacie.

- Wiemy, że PiS w swoim programie poszedł bardzo daleko i oprócz 500 zł na każde dziecko, postanowił przeznaczyć również 20 mln zł na ojca - w tym przypadku również na ojca Tadeusza  - powiedział Tomczyk. Jak mówił, prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznawał po wyborach, że to ojcu redaktorowi zawdzięcza PiS to wielkie zwycięstwo, a premier Szydło nazywała Tadeusza Rydzyka członkiem wielkiej biało-czerwonej drużyny.

Przekonywał, że pieniądze z budżetu dla szkoły o. Rydzyka zostaną przyznane, tylko z innej puli i stanowią ratę spłaty kredytu wyborczego. Drugą ratą - przekonywali posłowie PO - ma być umorzenie sprawy sądowej, której stronami są fundacja założoną przez o. Rydzyka - Lux Veritatis i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przeczytaj: PiS, a wsparcie finansowe dla wyższej szkoły w Toruniu.

Sprawa dofinansowania geotermii toruńskiej trwa od 2007 r., kiedy przyznano 27 mln zł dotacji fundacji "Lux Veritatis" o. Tadeusza Rydzyka na poszukiwania wód geotermalnych. W połowie 2008 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypowiedział jednak umowę na dofinansowanie, wskazując na liczne wątpliwości dot. prawidłowej realizacji umowy. Mimo cofnięcia dotacji, Lux Veritatis zdecydowała się na realizowanie przedsięwzięcia. W 2009 roku ruszył proces cywilny, jaki fundacja wytoczyła NFOŚiGW, żądając 27 mln zł odszkodowania za wypowiedzenie umowy o dotację na wykonanie odwiertu geotermalnego w Toruniu.

Lenz zaznaczył, że jako mieszkaniec Torunia obserwuje na bieżąco funkcjonowanie tej fundacji i że z pewnym zaskoczeniem przyjął informację, że NFOŚiGW wycofuje się z toczącej się od lat sprawy w sądzie. Jak mówił, chodzi o środki, które zostały dzień przed zaprzysiężeniem rządu Donalda Tuska przyznane fundacji ojca Tadeusza Rydzyka. Lenz przekonywał, że gdy PiS tracił władzę osiem lat temu, to rzutem na taśmę, w ostatnim momencie przyznał 27 mln zł na odwierty geotermalne dla Lux Veritatis.

Według Lenza, w najbliższy czwartek miała odbyć się kolejna rozprawa, rozstrzygająca spór.

- Teraz okazało się, że nowo wybrane władze funduszu, związane z PiS zamierzają nie toczyć sprawy w sądzie, ale pójść na ugodę pozasądową i przekazać aż 27 mln zł na rzecz fundacji ojca Tadeusza Rydzyka wraz z odsetkami - powiedział poseł.

Zarzuty polityków PO odpierała we wtorek rzeczniczka klubu PiS poseł Beata Mazurek. Podkreśliła, że PiS nie musi spłacać długu wdzięczności wobec o. Rydzyka.

- PiS jeśli ma dług jako partia, to w banku, a nie w fundacji Lux Veritatis. To PO zerwała umowę i w wyniku wypowiedzenia tej umowy sprawa trafiła do sądu. Trwała wiele lat. Sąd sprawy nie rozstrzygnął. Dzisiaj obydwie strony mogą zawrzeć ugodę, która będzie korzystna dla jednej i drugiej strony - powiedziała Mazurek.

- To, co opowiada opozycja jest nadużyciem (...) Nie czyńmy zarzutu z tego, że chcemy wspierać coś, co w naszej ocenie jest rzeczą dobrą: geotermię, odnawialne źródła energii - dodała.

Mazurek była też pytana o możliwość zgłoszenia przez PiS w Senacie poprawki do budżetu przyznającej szkole ojca Tadeusza Rydzyka 20 mln zł.

- Jestem zwolenniczką dofinansowania wszystkich podmiotów, które zasługują na dofinansowanie. Nie widzę powodów, żeby uczelnia w Toruniu takiego czy innego wsparcia nie otrzymała - powiedziała.

- Poczekajmy na realizację tego o czym mówiła pani premier. Wtedy będziemy mówić o konkretach czy to grant, czy nie, w jakim kierunku i w jaki sposób będziemy wspierać uczelnię w Toruniu - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Joa 2016-02-03 09:17:24
  a 300mln na muzeum żydów w Warszawie to nie kłuje nikogo w d...ę?
 • Snake 2016-02-02 22:17:14
  Bez komentarza - podam dziesiątki przykładów spłat "kredytów wyborczych" wobec wiernych po wyborach samorządowych w roku 2014 przez PO i PSL Nawet do stopnia zlecania zadań publicznych jednoosobowym spółkom w konkursach dzieląc zamówienie na działki (różne CPV) poniżej progu przetargowego. Obiektywnie - każdy po jakichkolwiek wyborach ma spłaty i różnie to robią dotacjami, stołkami. Niech zatem panowie Tomczyk i Lenz spojrzą czy czasem nie jest najciemniej pod latarnią, bo każdy ma coś za uszami.
 • X37 2016-02-02 20:46:13
  Do TenSam: A ile Ojciec Dyrektor otrzymuje bezpośrednio od Szanownego Pana/Pani?
 • TenSam 2016-02-02 19:44:12
  I bardzo dobrze, należy się.Jednak ,,wyborczej" nawet złamanego szeląga- TAK TRZYMAĆ. SZKODA TYLKO ŻE NIE WYRÓWNALI DO 50 MILIONÓW.
 • Oburzony 2016-02-02 18:39:17
  Bez komentarza-tylko płakać ! ! ! !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA