REKLAMA

Posłowie przegłosowali podatek bankowy. Ustawa trafi na biurko prezydenta

  • Autor: PAP/GP
  • 15 stycznia 2016 10:07
Posłowie przegłosowali podatek bankowy. Ustawa trafi na biurko prezydenta Przychylności posłów nie zyskała poprawka Senatu narzucająca podatek na zrzeszenia banków spółdzielczych. (fot. twitter.com/prezydentpl)

Sejm przyjął w piątek (15 stycznia) większość poprawek Senatu do ustawy o podatku bankowym, teraz trafi ona do prezydenta.

Posłowie zdecydowaną większością głosów zaakceptowali 14 z 15 poprawek Senatu do ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, wprowadzającej tzw. podatek bankowy. Większość przyjętych poprawek Senatu ma charakter legislacyjny i doprecyzowujący.

Jedna z niewielu merytorycznych zmian zakłada, że firmy ubezpieczeniowe będą objęte analogicznym zapisem, jakim objęte są w ustawie firmy pożyczkowe. Przepisy dotyczące firm pożyczkowych zakładają, że limit aktywów, powyżej których będą płacić podatek (200 mln zł), dotyczy nie pojedynczych firm, ale całej grupy kapitałowej. W wyniku zaakceptowanej w piątek przez posłów decyzji senatorów zapis o powiązaniach kapitałowych będzie zatem dotyczył także firm ubezpieczeniowych, w odniesieniu do ich limitu 2 mld zł. Nie będą więc mogły się sztucznie dzielić, by uniknąć podatku.

Przychylności posłów nie zyskała jedynie poprawka Senatu narzucająca podatek na zrzeszenia banków spółdzielczych.

Przeczytaj o płacy osób zatrudnianych przez posłów.

Ustawa przewiduje, że od lutego 2016 r. m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA