REKLAMA

Posłowie wznowili obrady. Zajmą się m.in. ustawą o TK

  • Autor: PAP/JS
  • 10 czerwca 2016 11:31
Posłowie wznowili obrady. Zajmą się m.in. ustawą o TK Sejm, który po godz. 11. wznowił obrady, ma powołać nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego (fot. sejm/twitter)

• Sejm, który po godz. 11. wznowił obrady, ma powołać nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego.
• Kandydatem na tę funkcję jest Adam Glapiński, który ma zastąpić Marka Belkę.
• Sejm będzie też głosował nad projektem tzw. ustawy antyterrorystycznej.

W Sejmie ponadto mają odbyć się głosowania m.in. nad wnioskami o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów PiS i PSL zmian w prawie dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego. Wnioski złożył klub Nowoczesnej podczas czwartkowej debaty, w której oprócz propozycji PiS i PSL, omawiany był także obywatelski projekt ustawy o TK złożony przez KOD.

Uzasadniając wnioski o odrzucenie projektów PiS i PSL, posłowie Nowoczesnej stwierdzili, że zawierają one niekonstytucyjne rozwiązania np. w projekcie PiS - rozpatrywanie przez TK wniosków według kolejności wpływu, a w projekcie PSL - przejście w stan spoczynku sędziów Trybunału wybranych w październiku i grudniu 2015 r.

Odbyć ma się także głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu złożonego przez PiS projektu ustawy o Radzie Mediów Narodowych. O odrzucenie go wnioskują kluby PO i PSL.

Sejm będzie też głosował m.in. nad projektem tzw. ustawy antyterrorystycznej, dzięki której ma być zapewniona lepsza koordynacja działań służb i ich skuteczne działania w przypadku przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Krytycy projektu uważają, że proponowane zmiany w prawie ograniczą prawa obywatelskie i prawo do prywatności, a poprawa bezpieczeństwa będzie nieadekwatna i nieproporcjonalna do ograniczeń.

Posłowie będą głosować także nad zgłoszonym przez prezydenta Andrzeja Dudę projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mającym na celu zabezpieczenie świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" oraz innych świadczeń dla rodzin przed egzekucją komorniczą. Projekt przewiduje także, że świadczenie 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów.

Ponadto Sejm ma wysłuchać informacji prezesa NIK o wynikach kontroli przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne, informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2015 r., a także sprawozdania szefa MSWiA o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA