REKLAMA

Posłowie zmieniają Regulamin Sejmu. Posiedzenie co trzy tygodnie

  • Autor: GP
  • 12 grudnia 2017 08:15
Posłowie zmieniają Regulamin Sejmu. Posiedzenie co trzy tygodnie Posłowie na posiedzeniach spotykają się co dwa tygodnie. Wyjątkami są specjalne spotkania, jak Zgromadzenie Narodowe lub wizyta kluczowych przywódców zagranicznych. (fot. Sejm RP/flickr.com/CC BY 2.0)

Sejm będzie procedował nowe zapisy o karach dla posłów zakłócających prace Sejmu. Pojawił się też projekt zwoływania obrad nie co dwa tygodnie, a co trzy. Opozycja krytykuje zmiany. Poseł Bartosz Arłukowicz (PO) nazywa je wprost "projektem wygaszania Sejmu".

Na trwającym posiedzeniu Sejmu podjęta zostanie próba zmiany zasad wewnętrznego funkcjonowania izby. W planie posiedzenia Sejmu w środę (13 grudnia) przewidziano spotkanie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Ciało zajmie się poselskim projektem uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu.

Projekt wpłynął do laski marszałkowskiej 13 listopada, a 16 listopada został skierowany do pierwszego czytania.

Czytaj też: Senat pracował nad ustawami prezydenta o sądach

W dokumencie czytamy:

- W przypadku uniemożliwiania przez posła pracy Sejmu lub jego organów lub naruszenia przez posła swoim zachowaniem na sali posiedzeń powagi Sejmu, a w szczególności zaistnienia sytuacji, o której mowa w art. 175 ust. 2a lub 4 Prezydium Sejmu może podjąć uchwałę o obniżeniu uposażenia lub diety parlamentarnej posła w wysokości nieprzekraczającej 1/2 uposażenia poselskiego lub pełnej diety parlamentarnej miesięcznie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Jak głosi uzasadnienie, nowelizacja Regulaminu Sejmu przewiduje rozwiązania prawne, "które służą zapewnieniu przez Marszałka Sejmu w trakcie obrad Sejmu powagi i porządku na sali posiedzeń."

Dodatkowo we wtorek (12 grudnia) poseł PO i szef Komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz podzielił się w internecie dodatkowymi informacjami, które dotarły do niego w dniu inauguracji ostatniego posiedzenia Sejmu w 2017 r.

Poseł stwierdził w mediach społecznościowych, że ma podstawy sądzić, że PiS i kierownictwo Sejmu stara się zmienić kalendarz spotkań izby w 2018 r.

- Jest już projekt wygaszania Sejmu - ostro napisał na Twitterze poseł. - Posiedzenia co 3-4 tygodnie. Sądy. Ordynacja. Media. Sejm. I po państwie. Jarosław Kaczyński może zostawać premierem - nie ukrywał we wpisie emocji polityk.

 

Do wpisu poseł załączył zdjęcie kalendarza nadchodzących posiedzeń Sejmu. Obrazuje ono spotkania izby w miesiącach od grudnia br. do lipca 2018. Widać, że niektóre posiedzenia (kolor żółty) dzielą dwa tygodnie przerwy.

 

źródło: twitter.com/Arlukowicz

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA