REKLAMA

Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym o wyborze sędziów. Wygłoszono wnioski końcowe

  • Autor: PAP/GP
  • 03 grudnia 2015 12:55
Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym o wyborze sędziów. Wygłoszono wnioski końcowe Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, trybunał orzeka na wniosek posłów PO (fot. twitter.com)

Posłowie wygłosili wnioski końcowe w sprawie zaskarżenia ustawy o Trybunale z poprzedniej kadencji sejmu (z 8 października 2015 r.). Trybunał orzeka w składzie pięcioosobowym. Jako jedyni mieli uwagi przedstawiciele prezydenta i sejmu. Inne strony, w tym rząd i rzecznik praw obywatelskich, ograniczyli się do wcześniejszych stanowisk pisemnych.

Trybunał orzeka w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w pięcioosobowym składzie. Przed sędziami głos zabrali przedstawiciel prezydenta i posłowie. Opozycję i skarżących reprezentował Borys Budka.

Prerogatywa prezydenta, a zdanie opozycji

- Parlament ma możliwość samodzielnego ukształtowania procedury, która dotyczy sposobu rozstrzygania różnych kwestii, sposobu procedowania i obsadzania stanowisk niektórych organów - mówiła w czwartek w TK Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta, przedstawiając argumenty Andrzeja Dudy.

W kontrze Borys Budka, w swoim wniosku zaznaczał, że uwagę opinii publicznej skupiła sprawa legalności wyboru sędziów, gdy zaskarżane są i inne artykuły kontrowersyjnej ustawy.

Trybunał ma orzec o zgodności z ustawą zasadniczą zapisów o wyborze, kwestii składania przysięgi przed prezydentem i kadencyjności przewodniczącego Trybunału, którą ustawa znosi.

- Prezydent Andrzej Duda zanegował uchwały Sejmu o wyborze 8 października 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wszedł w kompetencje TK - mówił poseł PO Borys Budka, odnosząc się do słów przedstawicielki prezydenta, obecnej na sali.

Trybunał orzeczeniem wpłynie na regulamin sejmu

W swojej wypowiedzi Budka podkreślał, że dzisiejsze orzeczenie będzie miało reperkusje także dla funkcjonowania sejmu, bo oceni zgodność regulaminu sejmu z zaskarżoną ustawą.

- W tym zaniechaniu doszło do naruszenia podziału władzy - powiedział Budka, wracając do atakowania prezydenta. Jego zdaniem prezydent zanegował w ten sposób uchwały Sejmu z 8 października i wszedł w kompetencje TK, a sam nie skierował wniosku do TK w sprawie ich wyboru.

Przedstawiciele rządu, rzecznika praw obywatelskich oraz prokuratury generalnej, którzy mieli prawo wygłosić własne wnioski ograniczyli się do wcześniej dostarczonych pisemnych wypowiedzi.

Trybunał ogłosi werdykt o godzinie 14:00.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA