REKLAMA

Potwierdzone wstępne wyniki – Zeman zostaje na drugą kadencję

  • Autor: wnp.pl PS/PAP
  • 27 stycznia 2018 18:31
Potwierdzone wstępne wyniki – Zeman zostaje na drugą kadencję Prezydentem Czech na drugą kadencję został kontrowersyjny Milosz Zeman. Fot. PTWP (PP)

Drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach wygrał obecny szef państwa 73-letni Milosz Zeman.  Po podliczeniu 99,7 proc. głosów, poparcie dla niego wynosi 51,6 proc.

Na jego rywala Jirzi Drahosza, oddano wyborcy oddali 48,4 proc. głosów.

Głosowanie zakończyło się o godz. 14. Jego pierwszy etap odbył się w piątek w godzinach 14-2. Po nocnej przerwie, lokale wyborcze otwarto dziś o godz. 8.00.

Drahosz, były przewodniczący Akademii Nauk, uznał swoją przegraną i życzył konkurentowi dużo zdrowia. „Nie odchodzę z życia publicznego” - oświadczył.

Policzone głosy wskazują na 66 proc. frekwencję, a więc wyższą niż w pierwszej turze wyborów. Uprawnionych do głosowania jest 8,4 mln obywateli.

Zeman zasłynął z bardzo twardego stanowiska w sprawie imigracji, której zdecydowanie się sprzeciwia.

Jak przypomina portal Politico, jest też jednym z nielicznych europejskich przywódców, którzy poparli Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku.

Zeman jest również uważany za eurosceptyka, ma „ciepłe relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem” i opowiada się za zniesieniem sankcji nałożonych na Moskwę po aneksji Krymu - pisze Politico.

Wygrał on również pierwszą rundę wyborów z 12 - 13 stycznia, kiedy oddało na niego głos 38,59 proc. wyborców.

Drugi był wtedy Drahosz z 26,6 proc. Kolejni trzej kandydaci, którzy nie odnieśli sukcesu w pierwszej turze, przekazali swoje głosy Drahoszowi.

Zdaniem komentatorów wybory traktowane były jako swoisty plebiscyt popularności Zemana, który bywał krytykowany za styl prezydentury i dobór współpracowników. Media podkreślały sympatie Zemana do Rosji i Chin.

Bezpartyjnemu Drahoszowi z kolei wypominano, mimo jego zaprzeczeń, chęć przyjmowania uchodźców w Europie.

Wstępne wyniki wyborów prezydenckich w Czechach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA