REKLAMA

Powstał federacyjny klub PSL i UED. "Braterstwo opozycji zwyciężyło nad politycznymi kłusownikami"

  • Autor: PAP/KDS
  • 08 lutego 2018 14:21
Powstał federacyjny klub PSL i UED. "Braterstwo opozycji zwyciężyło nad politycznymi kłusownikami" Władysław Kosiniak-Kamysz, szef ludowców poinformował w czwartek (8.02) o zawarciu porozumienia (fot.PSL/psl.pl)

- Pokonaliśmy rządzących, pokonaliśmy PiS. Braterstwo opozycji zwyciężyło nad politycznymi kłusownikami - tak powołanie federacyjnego klubu PSL i UED komentuje lider Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz.

  • Kosiniak-Kamysz powiedział na czwartkowej (8.02) konferencji prasowej w Sejmie, że zawiązanie federacyjnego klubu PSL i UED jest wynikiem rozmów, które kluby prowadziły od wielu tygodni.
  • - Rozpoczęło się gestu braterstwa i zasilenia naszego klubu przez Michała Kamińskiego w momencie, kiedy polityczni kłusownicy chcieli rozbić partię opozycyjną, rozbić jej klub, uniemożliwić zgłaszanie ustaw, zabieranie głosu - podkreślił lider PSL.
  • Jak zaznaczał, to się nie udało. - Pokonaliśmy w tym zakresie rządzących, pokonaliśmy PiS. Braterstwo opozycji zwyciężyło nad politycznymi kłusownikami - dodawał.

Nawiązał w ten sposób do opuszczenia klubu PSL przez posła Mieczysława Baszko, który obecnie jest klubie PiS. Wstąpił też do partii Porozumienie Jarosława Gowina.

Jak zaznaczył Kosiniak-Kamysz, UED i PSL postanowiły utworzyć wspólny klub, żeby ich głos w parlamencie był silny, bezpieczny i stabilny. Podkreślił, że kluby będą się wspierać w inicjatywach ustawodawczych i w prezentowaniu stanowiska, które - jak zastrzegł - nie zawsze będzie wspólne.

Kosiniak-Kamysz poinformował, że został przewodniczącym tego klubu, a jego zastępcami: Jacek Protasiewicz (UED) i Marek Sawicki (PSL); w skład prezydium klubu weszli: Jan Łopata, Michał Kamiński i Krzysztof Paszyk.- Będziemy działać w takim bardzo dynamicznym gronie, które reprezentuje też dwie nasze partie - podkreślił.

Według prezesa PSL, połączenie klubów nie jest tylko strukturalne, ale kluby będą też wychodziły ze wspólną ofertą programową. Zapowiedział, że klub federacyjny PSL i UED złoży w Sejmie dwa projekty ustaw, pierwszy z nich dotyczący świadczenia 500 plus, drugi dotyczący zmian w Kodeksie karnym.

Protasiewicz podkreślił, że to co łączy UED i PSL to poszanowanie dla rządów prawa, ładu konstytucyjnego w Polsce, troska o to, żeby Polska miała godne miejsce w Europie i prowadziła mądrą politykę zagraniczną oraz szacunek dla dorobku jakim jest samorządność terytorialna w Polsce.

Jak dodał, w klubie federacyjnym w kwestiach, w których członkowie będą się różnić nie będzie żadnej dyscypliny. W ocenie Protasiewicza współpraca w ramach klubu opierać się będzie na partnerstwie i z poszanowaniem różnic.

20 stycznia podlaski poseł Mieczysław Baszko ogłosił, że odchodzi z PSL, ponieważ postanowił związać się z Porozumieniem, partią wicepremiera Jarosława Gowina. Kosiniak-Kamysz określił wówczas działanie Gowina jako "polityczne kłusownictwo".

Po odejściu Baszki z PSL klub Stronnictwa miałby liczyć 14 posłów, co oznaczałoby jego rozpad i konieczność przekształcenia się klubu w koło. W odpowiedzi na ruch podlaskiego posła do klubu PSL dołączył poseł Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów, a szefowie PSL i UED zapowiedzieli powołanie federacyjnego klubu, który będą tworzyć obie partie zachowujące swoją podmiotowość

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • bródka 2018-02-09 11:54:39
    Oho! "Tańcowały dwa Michały". No to się Rolnicy ucieszą z nowego nabytku.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA