REKLAMA

Powstanie Poznański Związek Metropolitalny? Sejm zajmie się projektem

  • Autor: PAP/AT
  • 08 lutego 2017 10:47
Powstanie Poznański Związek Metropolitalny? Sejm zajmie się projektem Według projektu, związek metropolitalny ma być dobrowolnym zrzeszeniem gmin i powiatów położonych w województwie wielkopolskim (Poznań, fot.wikipedia.org/Monika Mężyńska)

• Sejm zajmie się projektem ustawy autorstwa Nowoczesnej, który przewiduje możliwość powołania w Wielkopolsce związku metropolitalnego.
• Samorządowcy z regionu zwracają uwagę, że projekt nie był z nimi konsultowany.

Projekt ustawy o Poznańskim Związku Metropolitalnym Nowoczesna złożyła Nowoczesna w grudniu ub. roku. Na posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę posłowie zajmą się także rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego.

Według Nowoczesnej przyjęcie ustawy metropolitalnej dla Poznania i okolic przyniesie wymierne korzyści finansowe dla samorządów, sprzyjać też będzie rozwojowi tej części regionu.

Według projektu, związek metropolitalny ma być dobrowolnym zrzeszeniem gmin i powiatów położonych w województwie wielkopolskim. Ma obejmować "spójny pod względem przestrzennym obszar oddziaływania (...) Poznania, chrakteryzujący się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych, zamieszkały przez co najmniej 600 tys. mieszkańców".

Posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt powiedziała, że liczy na zainteresowanie partii rządzącej złożonym projektem. "PiS wielokrotnie w swoich wystąpieniach mówił, że kierunek metropolii jest dobry, że jest potrzeba takich ustaw. Uważamy, że nasz projekt nie odbiega od wizji metropolii jaką ma Prawo i Sprawiedliwość. Liczę, że trafi on do drugiego czytania" - podkreśliła.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA