REKLAMA

Powstanie Warszawskie: ONR przygotowuje marsz. Czy to prowokacja?

  • Autor: GP
  • 01 sierpnia 2016 11:12
Powstanie Warszawskie: ONR przygotowuje marsz. Czy to prowokacja? Manifestacja działaczy ONR. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

● Działacze Obozu Narodowo-Radykalnego przygotowują marsz, który ruszy 1 sierpnia o godz. 17, czyli w godzinie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
● Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania ocenił, że takie działanie narodowców to prowokacja.

Popołudniowe obchody Powstania Warszawskiego przygotowuje też Obóz Narodowo-Radykalny (ONR). Organizacja w Warszawie organizuje marsz, który przejdzie z ronda Dmowskiego przez część centrum stolicy tuż po 17.00. ONR nazywa swój przemarsz V Marsz Powstania Warszawskiego.

O tę inicjatywę zapytali Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego dziennikarze TVN. W rozmowie ze stacją telewizyjną dyrektor nazwał marsz prowokacją.

- Znaki, które niosą (działacze ONR - przyp.red.), przyzwolenie na przemoc i na te rzeczy, które działy się pod tymi znakami, nie powinny być łączone z Powstaniem Warszawskim - mówił Ołdakowski.

Czytaj: Znika Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Sytuacja wokół ONR zainteresowała media, gdy działacz tej organizacji promował swoje poglądy na portalu społecznościowym używając zdjęcie hitlerowca Leona Degrelle'a. O tym działaniu informowała "Gazeta Wyborcza".

Léon Degrelle był belgijskim politykiem, który w okresie lat 30. i 40. XX wieku kolaborował z nazistowskimi Niemcami. Po zdobyciu Belgii przez siły hitlerowskie został członkiem SS i walczył na froncie wschodnim. Uciekł sprawiedliwości. Zmarł w wieku 87 lat. Żył w spokoju od końca wojny ukrywając się w Hiszpanii. Napisał szereg publikacji, które w swojej wymowie propagowały idee nazistowskie.

Powstanie Warszawskie w całej Polsce będzie upamiętnione o godzinie 17.00 1 sierpnia. Jak co roku zawyją syreny w większości miast kraju, a politycy i mieszkańcy stolicy wezmą udział w obchodach państwowych zrywu powstańczego.

Prezydent Andrzej Duda napisał w specjalnym, rocznicowym liście do powstańców o Muzeum Powstania: - Pamięć o powstaniu warszawskim to nie tylko pomniki. Pamięć o powstaniu warszawskim, to z pewnością ten wiekopomny pomnik - Muzeum Powstania Warszawskiego. On przywraca wciąż - ale innym pokoleniem - dzięki woli, wysiłkowi i geniuszowi prezydenta Lecha Kaczyńskiego - przywraca kolejnym pokoleniom pamięć waszego czynu.

Powstanie Warszawskie było walką o wyzwolenie stolicy spod okupacji niemieckiej, w ostatnich miesiącach II Wojny Światowej. W czasie dwóch miesięcy walki, w sierpniu i wrześniu 1944 roku, siły niemieckie zniszczyły większość zabudowań Warszawy. W walce zginęła też znaczna część mieszkańców miasta. Ofensywa sił radzieckich, której wojska stały na obrzeżach miasta, została zatrzymana na czas trwania walk w polskiej stolicy.

Decyzję o podjęciu walki 1 sierpnia 1944 roku podjął Tadeusz "Bór" Komorowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA