REKLAMA

Powstanie warszawskie. Wystawa "Niemieccy kaci - polskie ofiary"

 • Autor: PAP/GP
 • 28 lipca 2017 12:35
Powstanie warszawskie. Wystawa "Niemieccy kaci - polskie ofiary" Symbol nazistowskich Niemiec, III Rzeszy - swastyka. (fot.: Valerie Everett/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Wystawę ukazującą jak wyglądało miasto i jego mieszkańcy podczas powstania warszawskiego można będzie oglądać od piątku; usytuowana jest wokół gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Ekspozycja przygotowana z okazji 73. rocznicy wybuchu powstania będzie dostępna do końca października.

Na ekspozycję składa się 66 plansz umieszczonych wokół gmachu, zawieszonych na ogrodzeniu, które - jak zaznaczają organizatorzy wystawy - pamięta obronę Reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w sierpniu 1944 roku.

- Na 63 planszach, które symbolizują każdy dzień powstania warszawskiego, zawarliśmy koloryzowane obrazy powstałe z czarno-białych oryginałów zdjęć z tego okresu, reprezentujące walki, ofiary, katów, a także życie mieszkańców Warszawy - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie prezes zarządu PWPW Piotr Woyciechowski.

Jak zaznaczył Woyciechowski kultywowanie tradycji powstania warszawskiego jest niezbędne, z uwagi na nieprawdopodobne zakłamanie dotyczące historii Polaków w II Wojnie Światowej na zachodzie.

- Jest to jeden ze skromnych elementów próby prostowania naszej historii i dedykowania jej turystom, którzy w znacznej liczbie odwiedzają Warszawę podczas wakacji - ocenił Woyciechowski.

W wyniku ostrzałów z dział i czołgów oraz bombardowań przez samoloty niemieckie, gmach PWPW został niemalże doszczętnie zniszczony. Jego położenie powodowało, że niejako zamykał dostęp do warszawskiego Starego Miasta od strony ulic Sanguszki i Konwiktorskiej. Około 600 powstańców przez 27 dni brało udział w walkach o Redutę PWPW, a ponad 100 z nich zginęło.

Woyciechowski przypomniał, że obecnie z kilkusetosobowej załogi broniącej Redutę PWPW żyje tylko osiem osób, z czego z legendarnego oddziału PWB/17/S, jednostki operacyjnej AK - jedna osoba.

- Co roku, od kilku lat PWPW 2 sierpnia organizuje w godzinach porannych uroczystości polegające na złożeniu hołdu powstańcom przez zaprzyjaźnione z naszym podmiotem służby mundurowe. Odbywa się chwila wspomnień i prezentacja sytuacji militarnej podczas powstania warszawskiego - wyjaśnił Woyciechowski.

PWPW przygotowała dla odbiorców wystawy specjalną aplikację na telefon komórkowy, dzięki której uzyskają oni bardziej szczegółowe informacje. Na planszach zainstalowano tzw. beacony, czyli niewielkie nadajniki sygnału radiowego.

- Wystawa korzysta z technologii beaconu, umożliwiającej dostęp do przewodnika dla wszystkich użytkownikom smartfonów, aby nie tylko dowiedzieć się więcej o tym, co dane plansze reprezentują, ale zagłębić się także w historię powstania warszawskiego. Aplikacja będzie dostępna w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej - zaznaczył Woyciechowski.

Wystawa wokół gmachu Wytwórni od strony ulic Rybaki, Sanguszki, Zakroczymskiej i Wójtowskiej, dostępna jest od piątku do końca października.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA