REKLAMA

Pracowici posłowie. Padły rekordy pilności

  • Autor: PAP
  • 14 października 2015 07:31
Pracowici posłowie. Padły rekordy pilności Podczas ostatniej kadencji posłowie rzadziej opuszczali też posiedzenia na sali obrad. Fot. sejm.gov.pl

W żadnej kadencji posłowie nie byli jeszcze tak pracowici - informuje "Rzeczpospolita".

Pod pewnymi względami kończąca się kadencja Sejmu była podobna do pozostałych.

Pracowity jak poseł

Od przeciętnej nie odbiegają liczby 102 posiedzeń Sejmu i 753 uchwalonych ustaw. Jednak wyraźny trend widać w statystykach dotyczących indywidualnej pracy posłów. Wszystkie wystrzeliły w górę.

Przykładem może być liczba interpelacji, czyli pism, które posłowie mają prawo kierować do ministrów. W poprzedniej kadencji było ich 24,4 tys., a w obecnej - 34,8 tys. Wzrost nastąpił też w liczbie oświadczeń poselskich, czyli niezobowiązujących wystąpień z mównicy. W ubiegłej kadencji było ich 2,5 tys., a w obecnej - 3,5 tys.

Tak chcą się wyróżnić

Posłowie rzadziej opuszczali też posiedzenia na sali obrad. W tej kadencji według danych do lipca mają 1,8 tys. nieusprawiedliwionych nieobecności. W latach 2007-2011 było ich 2,2 tys.

Zdaniem dr.hab. Norberta Maliszewskiego przyczyny większej aktywności posłów są złożone.

Niektórzy kierowali się chęcią poprawy statystyk, jednak inni próbowali wyróżnić się w warunkach niestabilnej sytuacji politycznej - mówi ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA