REKLAMA

Pracownicy IPN pomogą samorządom w dekomunizacji przestrzeni publicznej

  • Autor: PAP/JS
  • 15 lipca 2016 10:43
Pracownicy IPN pomogą samorządom w dekomunizacji przestrzeni publicznej Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej gromadzi pomniki z czasów Polski Ludowej. (fot. rudaslaska.pl)

• Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że wszystkich oddziałach IPN w Polsce zostali wyznaczeni pracownicy, którzy mają wspomóc samorządowców w realizacji ustawy z 1 kwietnia 2016 roku.
• Chodzi o przepisy dotyczące zmiany nazw ulic upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące albo propagujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.
• Instytut przypomina zarazem samorządom jakie obowiązki nakłada na nich ustawa z 1 kwietnia 2016 roku.

Jak informuje na swej stronie internetowej IPN, zgodnie z art. 1, pkt 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Czytaj też: Paweł Zalewski w zarządzie świętokrzyskiej PO

- Ustawa określa, że za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.- czytamy na stronie Instytutu. 

Jednostki samorządu terytorialnego albo związki jednostek samorządu terytorialnego i związki metropolitalne mają ustawowy obowiązek – w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób.

W przypadku niewykonania tego obowiązku wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nową – zgodną z duchem ustawy – nazwę, w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął wyżej wymieniony 12-miesięczny termin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • julek 2016-07-16 13:57:09
    IPN to stan umysłu... ze swoimi pomysłami, za północną, zachodnią i południową granicą, wystawiłby się na pośmiewisko.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA