REKLAMA

Prawo górnicze i geologiczne podpisane przez prezydenta. Pozostało je opublikować

  • Autor: PAP/GP
  • 19 kwietnia 2016 22:47
Prawo górnicze i geologiczne podpisane przez prezydenta. Pozostało je opublikować Geolog w trakcie pracy. (fot.: pixabay.com)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa geologicznego i górniczego oraz ustawy zmieniającej prawo geologiczne; przepisy mają usunąć wątpliwości interpretacyjne - poinformowała we wtorek (19 kwietnia) Kancelaria Prezydenta.

- Celem uchwalonej ustawy jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, które pojawiły się w związku z jej stosowaniem w praktyce. Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, utrudniały one prowadzenie postępowań dotyczących udzielania koncesji na działalność polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu węglowodorów - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Jak tłumaczono podczas prac w Parlamencie nad zmianami, nowe prawo zostało zaproponowane po doświadczeniach stosowania znowelizowanej w 2014 r. ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Chodziło m.in. o odpowiednią interpretację przepisów, które uniemożliwiały prawidłowe postępowanie koncesyjne, czyli poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów.

Według wiceministra środowiska i Głównego Geologa Kraju Mariusza Oriona Jędryska, mimo iż nowela nie jest długa, to jest bardzo ważna.

- Pozwoli w szybkim tempie udzielić koncesji tym, którzy najdłużej oczekują (na ich wydanie). Luka prawa, jaka została przyjęta przez poprzedni parlament spowodowała, że w zasadzie tych koncesji nie można wydawać - mówił Jędrysek podczas prac w Senacie.

Chodzi o przedsiębiorców, którzy starali się o koncesje przed 30 września 2014 r. Obecnie jest to blisko 30 wniosków, które dotyczą ponad 20 firm.

Nowela ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA