REKLAMA

Praworządność: Rezolucja w sprawie Polski przyjęta. Parlament Europejski poparł działania Komisji Europejskiej

 • Autor: PAP/AT
 • 01 marca 2018 13:25
Praworządność: Rezolucja w sprawie Polski przyjęta. Parlament Europejski poparł działania Komisji Europejskiej Parlament Europejski zdecydował w sprawie Polski (fot.shutterstock)

Parlament Europejski zdecydował o wniosku Komisji Europejskiej ws. uruchomienia procedury z art. 7, za naruszenie praworządności przez polskie władze.

Posłowie Parlamentu Europejskiego poparli w czwartek (1 marca) w rezolucji działania Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE. W głosowaniu wzięło udział 617 europosłów; za rezolucją opowiedziało się 422, przeciw 147, a 48 wstrzymało się od głosu.

W środę (28 lutego) stanowisko KE w tej sprawie przedstawił europosłom wiceszef KE Frans Timmermans, który podkreślił, że jakkolwiek Warszawa podjęła z Komisją dialog w sprawie art. 7 to Bruksela wciąż czeka na wykonanie swoich zaleceń.

Czytaj też: Nowoczesna za przyjęciem rezolucji w sprawie Polski

Podczas debaty największe frakcje europarlamentu poparły stanowisko KE. Sprzeciw zgłosił klub Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do którego należy PiS, oraz niektórzy posłowie niezależni, m.in. Brytyjczyk Nigel Farage

Początkowo PE chciał uruchomić w sprawie naruszenia zasad praworządności w Polsce własne postępowanie, jednak po wszczęciu procedury przez Komisję w grudniu ub.r. zdecydował, że nie będzie dublował jej działań.

Polskie władze mają przedstawić swoją odpowiedź na zalecenia KE przed końcem marca.

KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 roku w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez polskie władze reformy wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury art. 7.1 Traktatu UE, gdyż - jej zdaniem - w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

8 marca m.in. o kwestiach praworządności i polskich reformach systemu sądownictwa mają rozmawiać w Brukseli premier Mateusz Morawiecki i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • Księgowy28 2018-03-16 19:25:05
  Do Krótka_ODP: Masz dobre mniemanie o Polsce, co doceniam. Mylisz się jednak pisząc, że jesteśmy wolnym i suwerennym narodem. A mylisz się dlatego, że na podstawie decyzji partii zasiadających w parlamencie, Sejmu i Senatu, referendum, rządu i prezydenta ś.p. L. Kaczyńskiego, który podpisał traktaty lizbońskie III R P przeniosła nasze prawa suwerenne na rzecz takiego tworu, jakim jest Unia Europejska. Przyjmując te traktaty III R P zgodziła się dobrowolnie na pierwszeństwo prawa unijnego nad prawem polskim. Wszak większość ustaw przyjmowanych przez Sejm i Senat - to są wytyczne UE, a te, które III RP zgłasza jako swoje, muszą być zgodne z prawem UE. Suwerenność można odzyskać tylko postępując wzorem W. Brytanii, ale obawiam się, że na to, na co stać W. Brytanie, nie stać zadłużonej po uszy (wklep do okienka komputera słowa: ) III RP.
 • Bogdan Warturek 2018-03-02 10:24:00
  Do Dumny Polak ale durny: Ty od dziecka taki durny, czy teraz ci to naszło?
 • Bogdan Warturek 2018-03-02 10:19:58
  Do WoWa: U ciebie występuje anenccfalia oraz anomalie somatyczne, dlatego myślę, że u ciebie jeszcze wigilijna noc trwa, dlatego taki baran zabiera głos. Fajnie pasujesz do tej ferajny. Proponuję ci na śniadanie zjeść sobie pekiel pomenstruacyjny Rózi Tchuj woń Kebabsztajn...
 • WoWa 2018-03-02 10:04:13
  Do Krótka_ODP: Przypominam, że Polska przystąpiła do UE i podpisując trakt przyjęła na siebie określone obowiązki. Teraz kilku gości zachowuje się tak jakby o tym zapomniało. Ci sami goście w identyczny sposób w Polsce podchodzą do zapisów konstytucji, sądownictwa etc. To nie jest wolna amerykanka jakichś dzieciaków w piaskownicy. Jeżeli praworządność w Polsce nie będzie zachowana to jutro powiedzą Ci że twoja własność nie jest już Twoja. W Polsce raz mieliśmy taki okres i nie chcę do niego wracać
 • Krótka_ODP 2018-03-01 16:30:54
  Do Dumny Polak ale durny: 1) NIE JESTEŚMY DZIECKIEM UNII. Jesteśmy wolnym suwerennym Narodem, z własnymi tradycjami i kulturą; 2) POLACY NIE NASRALI na środku mieszkania, tylko nowy rząd akurat ma inne poglądy polityczne niż liberalne - obecnie wyznawane przez parlamentarną większość w UE (szczególnie w RFN, która ma najwięcej głosów) 3) NIE CHCĘ KIESZONKOWEGO od UE. Uważam że gdybyśmy nie płacili składki Unijnej, tylko lepiej rozdysponowali te fundusze (co przekłada się na jakieś $4,5 MLD w skali rocznej) osiągnęlibyśmy dużo więcej. 4) Macie tendencje do spłycania problemu - i czekam na dzień kiedy zobaczycie jak skutecznie można wykorzystać obecne przepisy UE, w innym klimacie politycznym... Np. w momencie kiedy do władzy w swoich krajach dojdą partie takie jak "Złoty Świt" w Grecji, albo AFD w Niemczech. Wtedy zrobi się zabawnie... W negatywnym znaczeniu tego słowa.
 • Dumny Polak ale durny 2018-03-01 15:00:43
  Do Krótka_ODP: Jak twój synek w krótkich spodenkach n.asra ci w środku mieszkania i zdemoluje swój pokój po tym jak dostał kieszonkowe a później stanowczo nie będzie chciał z tobą rozmawiać, będziesz miał to co proponujesz, w skali mikro.
 • Krótka_ODP 2018-03-01 13:48:01
  Po tym - Polski rząd powinien ODWOŁAĆ spotkanie z JCJ. Zrobić to ostentacyjnie, i zapowiedzieć że Polska nie ugnie się pod presją UE.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA