REKLAMA

Premier Beata Szydło będzie rozmawiać w Paryżu i Londynie o bezpieczeństwie i kryzysie migracyjnym

  • Autor: PAP/ZBW
  • 02 lutego 2016 14:52
Premier Beata Szydło będzie rozmawiać w Paryżu i Londynie o bezpieczeństwie i kryzysie migracyjnym Premier Beata Szydło spotkała się w Oslo z szefową rządu Norwegii Erną Solberg

• Konrad Szymański: z Francja nasze relacje gospodarcze są szersze niż tylko sprawa śmigłowców Caracal.
• Antoni Macierewicz rozmawiał w Paryżu z francuskim ministrem obrony Jean-Yves Le Drianem polsko-francuskiej współpracy wojskowej i bezpieczeństwie w Europie.
• W Londynie Beata Szydło spotka się z premierem Holandii Markiem Rutte.

Premier Beata Szydło w środę, bezpośrednio z Norwegii, gdzie obecnie przebywa, udaje się z wizytą do Paryża i Londynu. We Francji będzie rozmawiać z prezydentem Francois Hollande'em o kwestii bezpieczeństwa i kryzysie uchodźczym. W Londynie szefowa rządu weźmie udział w międzynarodowej konferencji ws. pomocy dla Syrii.

Tematykę środowych rozmów premier Szydło we Francji przedstawił w rozmowie z PAP i IAR wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Premier spotka się w Paryżu z prezydentem Francois Hollande'em i premierem Manuelem Vallsem.

"Po pierwsze jest to kwestia poszukiwania porozumienia w zakresie bezpieczeństwa, poszukiwania dobrych scenariuszy, jeżeli chodzi o przeciwdziałanie kryzysowi uchodźczemu w Europie. Oczywiście w tle mamy cały czas rozmowy na temat dobrej współpracy w obszarze zamówień przemysłu obronnego. Te wszystkie rzeczy na pewno będą w centrum tej wizyty" - powiedział Szymański.

Wiceszef MSZ dopytany, czy w kontekście przemysłu obronnego będzie mowa o przetargu zbrojeniowym na śmigłowce Caracal produkcji Airbus Helicopters, odpowiedział: "Nie sprowadzam wszystkiego do jednej nazwy, to jest szersza rzecz, to znaczy z Francją łączą również nas relacje gospodarcze dużo szersze. To jest kwestia generalnie współpracy z Airbusem i powiedzmy kalibracji tej współpracy zgodnie z inwencjami strony polskiej i oczekiwaniami Francuzów w tej sprawie. Ale w tym obszarze jest więcej spraw, to znaczy mamy tę rzecz, mamy energetykę również, w końcu jest zainteresowana polskim programem jądrowym, mamy kwestię uchodźczą, która jest dużo większa politycznie - bardzo kluczowa - i mamy gdzieś w tle również kwestię nowej architektury bezpieczeństwa w Europie".

"Francja jest tutaj bardzo kluczowym partnerem" - podkreślił Szymański.

Podpisanie kontraktu z producentem śmigłowców, wartego ok. 13,3 mld zł, zależy od wyniku toczących się obecnie w resorcie gospodarki negocjacji offsetowych. Przegląd postępowań dotyczących zakupów, w tym przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, był jedną z pierwszych decyzji obecnego kierownictwa MON. W listopadzie ub. roku minister obrony Antoni Macierewicz mówił, że w resorcie sprawdza, czy przetargu nie należy powtórzyć.

Antoni Macierewicz podczas wtorkowej wizyty w Paryżu spotka się z francuskim ministrem obrony Jean-Yves Le Drianem. Jak informuje MON, rozmowy dotyczyć będą rozwoju polsko-francuskiej współpracy wojskowej, kwestii związanych z modernizacją polskiej armii oraz sytuacji bezpieczeństwa w Europie.

Z Paryża szefowa polskiego rządu uda się do Londynu, gdzie w czwartek weźmie udział w konferencji darczyńców dla Syrii. Wśród gości, którzy potwierdzili udział, jest ponad 70 szefów rządów i państw. Na razie nie jest planowane dłuższe spotkanie w Londynie premierów Polski i Wielkiej Brytanii; być może dojdzie do krótkiej rozmowy.

Dwustronne spotkanie odbędzie się w piątek w Warszawie, gdyż David Cameron złoży tego dnia wizytę w Polsce. Z informacji PAP uzyskanych od polityków PiS wynika, że brytyjski premier będzie rozmawiał też z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Tematem rozmowy z premierem Cameronem będzie m.in. dostęp imigrantów z Unii Europejskiej do zasiłków. Polacy są największą grupą obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, szacowaną na 853 tys. osób.

Ograniczenie dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych państw unijnych to najbardziej kontrowersyjny z czterech warunków, które Londyn chce renegocjować z UE przed referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, planowanym najpóźniej na 2017 r. Większość państw UE i Komisja Europejska uważa, że to żądanie Brytyjczyków prowadzi do dyskryminacji i podważenia swobody przepływu osób w Unii.

"Dla Polski ta sprawa jest ważna, bo my chcemy uniknąć sytuacji, w której to wiązałoby się z ograniczeniem praw Polaków mieszkających i pracujących na wyspach" - powiedział Szymański. "Nasze stanowisko jest od początku bardzo klarowne: chcemy zrobić wszystko, co jest możliwe, by Wielka Brytania znalazła dla siebie dobre miejsce w Unii, natomiast nie możemy zgodzić się na propozycje, które by uderzały w Polaków, którzy tam pracują i mieszkają. Musimy znaleźć rozwiązania bardziej kreatywne, lepsze i tego będą dotyczyły negocjacje najbliższych dni i tygodni" - dodał wiceszef MSZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA