REKLAMA

Premier Beata Szydło ma rozmawiać telefonicznie z kanclerz Angelą Merkel o Tusku

  • Autor: GP
  • 01 marca 2017 10:59
Premier Beata Szydło ma rozmawiać telefonicznie z kanclerz Angelą Merkel o Tusku Premier ma rozmawiać z Angelą Merkel. Jakie będzie stanowisko rządu? (fot. KPRM/flickr.com)

• Przyszłość Donalda Tuska ma być przedmiotem środowej (1 marca) rozmowy telefonicznej między premier Beatą Szydło i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
• Media dotarły do argumentów, jakich ma użyć polska polityk, wszystkie mają świadczyć na niekorzyść byłego premiera.
• Tusk ma mieć poparcie swojej rodziny politycznej w Unii - Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Z informacji stacji "RMF FM" wynika, że jeszcze w środę(1 marca) Beata Szydło odbędzie telefoniczną rozmowę z kanclerz Angelą Merkel. Tematem kluczowym wymiany poglądów ma być przyszłość Donalda Tuska w Unii Europejskiej i brak poparcia dla niego przez polski rząd.

Do tej pory polscy ministrowie i premier wstrzymywali się w zajmowaniu jednoznacznego stanowiska wobec drugiej kadencji Donalda Tuska w Radzie Europejskiej, choć nie było tajemnicą, że są sceptyczni. Jarosław Kaczyński kategorycznie odmówił we wtorek (28 lutego) poparcia dla Tuska. Jeszcze miesiąc temu mówiło się o najbardziej optymistycznym scenariuszu głosowania nad przyszłością Tuska, w którym Warszawa wstrzyma się od zabrania głosu.

Szydło ma mieć trzy argumenty

Jeśli informacje RMF się potwierdzą, to będzie to precedensowe wydarzenie, gdy rząd kraju pochodzenia kandydata na wysokie stanowisko w Unii nie tylko odmawia mu poparcia, ale i działa na jego niekorzyść.

Czytaj też: Szef klubu PIS nie potwierdził żadnych rozmów o stanowisku szefa Rady Europejskiej

Stacja podaje, że premier Beata Szydło ma przedstawić kanclerz trzy argumenty przeciwne Tuskowi. Pierwszym jest niepowodzenie Tuska w temacie Brexitu w 2016 roku. Donald Tusk nie pomógł rządowi Wielkiej Brytanii przekonać Anglików do pozostania Unii, co jasno trzeba odczytać (w ocenie rządu) jako porażkę.

Drugim argumentem jest bezczynność Tuska w temacie uchodźców, którzy w 2015 i 2016 napłynęli do Europy. Rząd ma argumentować, że Tusk w tym temacie się także nie popisał.

W końcu trzeci argument to  już sprawa stricte polska. Szydło ma wskazać, że Tusk nie jest bierny w polityce krajowej, a tego oczekuje się od osoby piastującej jego stanowisko.

Merkel i Europejska Partia Ludowa za Tuskiem

W lutym Angela Merkel była w Warszawie i spotkała się z szeregiem polskich polityków, w tym także z Jarosławem Kaczyńskim i przedstawicielami opozycji. W czasie tych rozmów oficjalnie nie przyznano, że toczyły się negocjacje o osobie Donalda Tuska, choć część spekulacji sugerowała że było inaczej. Merkel ceni sobie Tuska i najprawdopodobniej poprze go z całym niemieckim rządem. Ocenia się, że miała instrumentalną rolę także przy jego wyborze w 2014 roku.

Poparcie dla Donalda Tuska ostatnio wyraził także lider Europejskiej Partii Ludowej (EEP) Joseph Daul. Wpis Daula na Twitterze głosił we wtorek (28 lutego):

- Europejska Partia Ludowa i ja stoimy w pełni za Donaldem Tuskiem w jego próbie powtórnego wyboru na szefa Rady Europejskiej. Jego oddanie, ciężka praca pozostają dla nas nieocenionym wkładem.

Bpost 1.png

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Suweren Jarosław 2017-03-01 12:55:51
    Czyżby chciała donosić an Polskę (używając retoryki PIS kiedy Polacy zwracają instytucjom EU na bezprawie uprawiane przez obecnie nam panujących z woli suwerena)?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA