REKLAMA

Premier Beata Szydło ma rozmawiać telefonicznie z kanclerz Angelą Merkel o Tusku

 • Autor: GP
 • 01 marca 2017 10:59
Premier Beata Szydło ma rozmawiać telefonicznie z kanclerz Angelą Merkel o Tusku Premier ma rozmawiać z Angelą Merkel. Jakie będzie stanowisko rządu? (fot. KPRM/flickr.com)

• Przyszłość Donalda Tuska ma być przedmiotem środowej (1 marca) rozmowy telefonicznej między premier Beatą Szydło i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
• Media dotarły do argumentów, jakich ma użyć polska polityk, wszystkie mają świadczyć na niekorzyść byłego premiera.
• Tusk ma mieć poparcie swojej rodziny politycznej w Unii - Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Z informacji stacji "RMF FM" wynika, że jeszcze w środę(1 marca) Beata Szydło odbędzie telefoniczną rozmowę z kanclerz Angelą Merkel. Tematem kluczowym wymiany poglądów ma być przyszłość Donalda Tuska w Unii Europejskiej i brak poparcia dla niego przez polski rząd.

Do tej pory polscy ministrowie i premier wstrzymywali się w zajmowaniu jednoznacznego stanowiska wobec drugiej kadencji Donalda Tuska w Radzie Europejskiej, choć nie było tajemnicą, że są sceptyczni. Jarosław Kaczyński kategorycznie odmówił we wtorek (28 lutego) poparcia dla Tuska. Jeszcze miesiąc temu mówiło się o najbardziej optymistycznym scenariuszu głosowania nad przyszłością Tuska, w którym Warszawa wstrzyma się od zabrania głosu.

Szydło ma mieć trzy argumenty

Jeśli informacje RMF się potwierdzą, to będzie to precedensowe wydarzenie, gdy rząd kraju pochodzenia kandydata na wysokie stanowisko w Unii nie tylko odmawia mu poparcia, ale i działa na jego niekorzyść.

Czytaj też: Szef klubu PIS nie potwierdził żadnych rozmów o stanowisku szefa Rady Europejskiej

Stacja podaje, że premier Beata Szydło ma przedstawić kanclerz trzy argumenty przeciwne Tuskowi. Pierwszym jest niepowodzenie Tuska w temacie Brexitu w 2016 roku. Donald Tusk nie pomógł rządowi Wielkiej Brytanii przekonać Anglików do pozostania Unii, co jasno trzeba odczytać (w ocenie rządu) jako porażkę.

Drugim argumentem jest bezczynność Tuska w temacie uchodźców, którzy w 2015 i 2016 napłynęli do Europy. Rząd ma argumentować, że Tusk w tym temacie się także nie popisał.

W końcu trzeci argument to  już sprawa stricte polska. Szydło ma wskazać, że Tusk nie jest bierny w polityce krajowej, a tego oczekuje się od osoby piastującej jego stanowisko.

Merkel i Europejska Partia Ludowa za Tuskiem

W lutym Angela Merkel była w Warszawie i spotkała się z szeregiem polskich polityków, w tym także z Jarosławem Kaczyńskim i przedstawicielami opozycji. W czasie tych rozmów oficjalnie nie przyznano, że toczyły się negocjacje o osobie Donalda Tuska, choć część spekulacji sugerowała że było inaczej. Merkel ceni sobie Tuska i najprawdopodobniej poprze go z całym niemieckim rządem. Ocenia się, że miała instrumentalną rolę także przy jego wyborze w 2014 roku.

Poparcie dla Donalda Tuska ostatnio wyraził także lider Europejskiej Partii Ludowej (EEP) Joseph Daul. Wpis Daula na Twitterze głosił we wtorek (28 lutego):

- Europejska Partia Ludowa i ja stoimy w pełni za Donaldem Tuskiem w jego próbie powtórnego wyboru na szefa Rady Europejskiej. Jego oddanie, ciężka praca pozostają dla nas nieocenionym wkładem.

Bpost 1.png

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Suweren Jarosław 2017-03-01 12:55:51
  Czyżby chciała donosić an Polskę (używając retoryki PIS kiedy Polacy zwracają instytucjom EU na bezprawie uprawiane przez obecnie nam panujących z woli suwerena)?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA