REKLAMA

Premier Beata Szydło podważa decyzje agencji ratingowych

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 13:56
Premier Beata Szydło podważa decyzje agencji ratingowych Na konferencji prasowej premier była pytana o działania, jakie rząd ma zamiar podjąć w reakcji na obniżenie przez agencję ratingową Standard & Poor's (fot. twitter.com/PremierRP)

· Premier Beata Szydło, na konferencji prasowej 21 stycznia wyraziła się sceptycznie o ratingach ekonomicznych przyznawanych Polsce.
· W jej ocenie argumenty polityczne miały większe znaczenie przy ich podejmowaniu niż racjonalna ocena polskiej gospodarki.

- Nie wierzę w ratingi, które są dyktowane względami politycznymi zamiast względami gospodarczymi, bo wówczas taka agencja ratingowa zaczyna być agencją polityczną - powiedziała w czwartek (21 stycznia) premier Beata Szydło.

Na konferencji prasowej premier była pytana o działania, jakie rząd ma zamiar podjąć w reakcji na obniżenie przez agencję ratingową Standard & Poor's (w ub. piątek) długoterminowego ratingu polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus".

- Nie wierzę w ratingi, które są dyktowane zamiast względami gospodarczymi względami politycznymi, bo wówczas taka agencja ratingowa zaczyna być agencją polityczną i to nie oto chodzi. Przykłady decyzji podejmowanych chociażby przez tę agencję, ale dotyczące innych państw, kryzysu w Stanach Zjednoczonych, później kryzysu w strefie euro, pokazują, że agencje też nie zawsze (...) są bezstronne - wskazała Szydło.

Przeczytaj o apelu prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego do władz sejmu RP.

Dodała, że we współczesnym świecie agencje ratingowe, zamiast zajmować się gospodarką i finansami, zajmują się polityką.

- Ale my jesteśmy na to przygotowani, polska gospodarka jest stabilna i nic złego się na pewno nie stanie i nie wydarzy - podkreśliła Szydło.

Zaznaczyła, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy wydał dobrą opinię o polskiej gospodarce.

-Wydaje mi się, że to są wiarygodne źródła - powiedziała szefowa rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA