REKLAMA

Premier Beata Szydło przeciwna podwyżkom proponowanym przez PiS

 • Autor: GP/PAP
 • 20 lipca 2016 14:11
Premier Beata Szydło przeciwna podwyżkom proponowanym przez PiS Premier Beata Szydło (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

● Premier Beata Szydło zaapelowała o odstąpienie lub przynajmniej zmniejszenie wymiaru podwyżek.
● Klub PiS przed XXIII posiedzeniem Sejmu zaproponował rewaloryzację uposażeń w administracji rządowej.
● Podwyżki mieli dostać ministrowie, premier, prezydent i jego żona, a także posłowie i senatorowie.

- Poprosiłam szefową mojej Kancelarii, minister Beatę Kempę o zwrócenie się do kierownictwa klubu PiS w tej sprawie - zaczynała wypowiedź po posiedzeniu rządu premier. O wypowiedzi polityk doniósł portal wpolityce.pl - Chodzi o zmniejszenie proponowanego uposażenia premiera. Ta podwyżka jest w mojej ocenie za daleko idąca. W projekcie poselskim konieczne są zmiany. 

Premier ucieszyło natomiast, że projekt PiS chce uzależnić płacę najważniejszych osób w państwie od kwot, które obowiązują za pracę. Projekt PiS proponuje związać wynagrodzenia w rządzie z płacą minimalną.

- Żyjemy w określonym momencie - mówiła premier. - Polacy zarabiają tyle, ile zarabiają. I dlatego trzeba znaleźć sposób na budowanie odpowiednich relacji pomiędzy zarobkami władzy a zarobkami obywateli.

Na pytanie, czy podwyżki są konieczne, premier nawiązała do kupna samolotów dla VIP-ów. W ocenie premier ważne jest, by o takiej zmianie rozmawiać, ale kiedyś będzie trzeba podjąć decyzję.

- Wynagrodzenia to oczywiście bardzo drażliwa sprawa. W mojej ocenie nie ulega wątpliwości, że należy podnieść wynagrodzenia wiceministrów, podsekretarzy stanu. To ludzie, którzy często pracują najciężej - kończyła temat premier.

Czytaj: Kukiz ostro o propozycji podwyżek dla polityków

Projekt PiS zakłada, że wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ma składać się z wynagrodzenia zasadniczego, będącego dwukrotnością sumy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku budżetowym oraz minimalnego wynagrodzenia w danym roku budżetowym, a także dodatku funkcyjnego.

Przy obliczaniu dodatku funkcyjnego brane mają być pod uwagę wskaźniki takie jak: wzrost PKB, wskaźnik Giniego (który używany jest przede wszystkim do pomiaru nierównomiernego rozkładu dóbr, a szczególnie nierównomiernego rozkładu dochodu np. gospodarstw domowych), przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej i minimalne wynagrodzenie.

Projekt zakłada, że wysokość wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe obliczać będzie prezes Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 10 marca danego roku i ogłaszał w Monitorze Polskim. Będzie ona obowiązywać od 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca roku następnego.

W projektowanej nowelizacji zamieszczono również przepisy regulujące przyznawanie nagród dla premiera, ministrów, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz sekretarzy i podsekretarzy stanu. Proponuje się aby Rada Ministrów ustalała, w drodze uchwały, wysokość nagród dla premiera, ministrów oraz szefa KPRM. Nagrody dla sekretarzy i podsekretarzy stanu ma ustalać premier na wniosek właściwego ministra.

Posłowie PiS proponują też zmiany w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Uposażenie parlamentarzystów ma składać się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego obliczanego według wzorów, które będą obowiązywały osoby zajmujące kierownicze stanowiska.

Wysokość mnożnika służącego do ustalania wysokości dodatku funkcyjnego dla parlamentarzystów wynosi 0,05. W przypadku prezydenta wynosi on 1,00 a marszałków Sejmu, Senatu, premiera czy szefa NBP 0,95.

Projektowane zmiany dotyczą też radnych na szczeblu powiatów i województw. Wysokość diet przysługujących radnym nie będzie mogła przekroczyć miesięcznie półtorakrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla członków korpusu służby cywilnej ( w 2016 r. to 1873,84 zł brutto).

Z kolei wynagrodzenie marszałków i wicemarszałków województwa, starostów i członków zarządu powiatu, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie będzie przekraczać siedmiokrotności kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej.

Osobie zajmującej kierownicze stanowisko państwowe, zgodnie z nowymi regulacjami, ma przysługiwać zwrot kosztów przejazdów (nie częściej niż raz w tygodniu) z miejsca stałego zamieszkania do miejscowości, w której pełni stanowisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Marek 2016-07-30 21:33:39
  Najbogatsi oszuści recydywiści zwanymi opozycją pracują jak pszczółki, Rząd tego nie widzi? Otrzymaliście broń w postaci największej w historii powojennej Polski afery gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na "B" budowlane w obrębach gmin na przełomie poprzednich lat, zniszczcie ich na poziomie samorządowym, jesteście władzą ustawodawczą ,mająca wszystkie instrumenty prawne! W związku z w/w gdy osobiście złożę wniosek w przedmiotowej sprawie nie będziecie mogli nawet napomknąć na temat powyższej afery do zakończenia postępowania przez NSA, z uwagi iż WSA Lublin to szajka przestępcza działająca na szkodę woj Lubelskiego i społeczeństwa zamieszkującego dany region, fakty!!!wiecie ile osób się odwoływało między SKO-WSA zniszczyli ich finansowo na czas, do zaprzestania walki o własne dobra.
 • Marek 2016-07-30 21:30:25
  Najbogatsi oszuści recydywiści zwanymi pozycją pracują jak pszczółki, Rząd tego nie widzi? Otrzymaliście broń w postaci największej w historii powojennej Polski afery gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na "B" budowlane w obrębach gmin na przełomie poprzednich lat, zniszczcie ich na poziomie samorządowym, jesteście władzą ustawodawczą ,mająca wszystkie instrumenty prawne! W związku z w/w gdy osobiście złożę wniosek w przedmiotowej sprawie nie będziecie mogli nawet napomknąć na temat powyższej afery do zakończenia postępowania przez NSA, z uwagi iż WSA Lublin to szajka przestępcza działająca na szkodę woj Lubelskiego i społeczeństwa zamieszkującego dany region, fakty!!!wiecie ile osób się odwoływało między SKO-WSA zniszczyli ich finansowo na czas, do zaprzestania walki o własne dobra.
 • Wiesz kto! Templariusze 2016-07-20 16:58:26
  Choć jedna dama rozsądna. Popieram! (znajdujemy wspólny język, czekam na konkrety ).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA