REKLAMA

Premier Beata Szydło przybyła do Paryża, spotka się m.in. z prezydentem Francji

  • Autor: PAP/JS
  • 22 listopada 2017 21:45
Premier Beata Szydło przybyła do Paryża, spotka się m.in. z prezydentem Francji Poprzednie spotkanie premier Szydło z Macronem odbyło się na marginesie unijnego szczytu w Brukseli w czerwcu (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Premier Beata Szydło wieczorem przybyła do Paryża, gdzie w czwartek (23 listopada) spotka się m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, jednym z tematów rozmowy z Macronem będzie przyszłość UE po Brexicie.

• Szef MSZ Witold Waszczykowski przed wylotem do Paryża poinformował, że agenda spotkania szefowej polskiego rządu z prezydentem Macronem ma dziesięć punktów.

• Jak dodał, nie wiadomo, czy wszystkie zostaną w trakcie spotkania omówione.

Szefowa rządu w pierwszej kolejności spotka się z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Jose Angelem Gurrią, a następnie zaplanowane jest przemówienie gospodarcze premier na forum organizacji, w obecności ambasadorów akredytowanych przy OECD - poinformował Bochenek.

"W swoim wystąpieniu premier Beata Szydło przedstawi aktualne informacje na temat polskiej gospodarki i reform, jakie wdrażamy, oraz ich skutków społeczno-ekonomicznych" - powiedział rzecznik rządu.

"Biorąc pod uwagę wysoki wzrost gospodarczy, zrealizowane liczne programy społeczne, które przyczyniają się do wyeliminowania ubóstwa z polskich rodzin i wyrównywania szans społecznych, Polska może być wzorem dla wielu państw. Potwierdzeniem tego jest uzyskanie statusu państwa rozwiniętego" - dodał Bochenek.

Natomiast po wizycie w siedzibie OECD w godzinach popołudniowych przewidziane jest spotkanie premier Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim.

"Podczas rozmowy poruszone zostaną sprawy dotyczące przyszłości UE po Brexicie, polityki klimatycznej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa" - podkreślił rzecznik rządu. Dodał, że "omówione zostaną także sprawy dwustronne związane z rozwojem współpracy zarówno politycznej, jak i gospodarczej pomiędzy Polską i Francją".

W kontekście współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa rzecznik rządu przypomniał, że to Francja była inicjatorem stałej współpracy strukturalnej UE w sprawach obronności (PESCO), a Polska jest jednym z państw, które przystąpiły do tej inicjatywy jako kraj założyciel.

Szef MSZ Witold Waszczykowski przed wylotem do Paryża poinformował, że agenda spotkania szefowej polskiego rządu z prezydentem Macronem ma dziesięć punktów. Jak dodał, nie wiadomo, czy wszystkie zostaną w trakcie spotkania omówione.

Wśród potencjalnych tematów rozmowy wymienił kwestie bilateralne, regionalne, sprawy UE, bezpieczeństwa międzynarodowego i Partnerstwa Wschodniego, którego szczyt odbędzie się w piątek w Brukseli.

Pytany, czy poruszona zostanie kwestia dyrektywy o pracownikach delegowanych popieranej przez Francję, powiedział, że premier będzie chciała "wytłumaczyć" Macronowi, że jest to dyrektywa, która "może zagrażać" wspólnemu rynkowi, i państwa, które tak jak Polska są konkurencyjne na rynku, nie "powinny być karane jakimiś restrykcjami".

"Niesłusznie jest określanie naszych biznesmenów jako dumping socjalny, bo przecież my nie dopłacamy do naszego biznesu, który jest prywatny i działa w Europie" - dodał szef MSZ.

Poprzednie spotkanie premier Szydło z Macronem odbyło się na marginesie unijnego szczytu w Brukseli w czerwcu; uczestniczyli w nim także pozostali premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.

W ostatnich miesiącach odbyły się również robocze spotkania ministrów Polski i Francji, w tym szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA