REKLAMA

Premier Beata Szydło spotka się z Angelą Merkel. Wśród tematów kryzys migracyjny

  • Autor: PAP/JS
  • 11 lutego 2016 18:38
Premier Beata Szydło spotka się z Angelą Merkel. Wśród tematów kryzys migracyjny Będą to pierwsze dwustronne rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel (fot. twitter/KPRM)

· Piątkowa, 12 lutego, rozmowa premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie będzie okazją do podsumowania relacji w związku z 25-leciem traktatu o sąsiedztwie i współpracy.
· Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego po wizycie stanie się też jasne, że Polska nie jest problemem w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego.
· Będą to pierwsze dwustronne rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel.

Jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu, w ramach jednodniowej wizyty szefowa rządu będzie rozmawiać z kanclerz Niemiec. Następnie wygłosi przemówienie na konferencji "Polska i jej polityka zagraniczna" organizowanej przez Fundację Koerbera.

Według Szymańskiego przypadająca w tym roku 25. rocznica traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy będzie okazją do podsumowania wzajemnych relacji.

"Ta sprawa jest bardzo dobrą okazją do podsumowania relacji dwustronnych. Z całą pewnością będzie to jeden z kluczowych elementów rozmów, również pod kątem organizacji konsultacji międzyrządowych, które powinny się odbyć w okolicach tej rocznicy" - powiedział PAP i IAR Szymański. Traktat został podpisany w czerwcu 1991 roku.

W traktacie, który stanowił uzupełnienie układu granicznego z 14 listopada 1990 roku, podkreślono znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla Europy oraz zapowiedziano uregulowanie kwestii mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.

Wiceszef MSZ podkreślał znaczenie Niemiec w kontekście rozwiązania problemów Unii Europejskiej. "Niemcy są dzisiaj krajem kluczowym dla rozwiązania problemów wewnętrznych Unii Europejskiej, dla przyszłości tego projektu, i Polska to dostrzega" - mówił Szymański.

"Chcemy, by te nowe recepty i scenariusze były pisane w taki sposób, by Unia nie skończyła jako organizacja wąska, mała, zamknięta, klaustrofobiczna, ponieważ to przyniosłoby szkodę Europie i myślę, że te racje w Berlinie są akurat dobrze rozumiane. Berlin należy do tych stolic, które widzą projekt europejski szerzej i to jest dobry grunt pod pisanie polsko-niemieckich scenariuszy dla przyszłości Europy" - powiedział.

Szymański zaznaczył, że tematem rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel będą również tematy przyszłotygodniowego szczytu unijnego, w tym kryzys migracyjny. "Po wizycie w Berlinie dla polityków niemieckich, a także - mam nadzieję - dla niemieckiej opinii publicznej, będzie oczywiste, że Polska nie jest problemem w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego, ale jest częścią rozwiązania, częścią odpowiedzi na kryzys migracyjny" - mówił wiceszef MSZ.

Jak podkreślił, Polska co prawda podtrzymuje swoje stanowisko wobec mechanizmu relokacji uchodźców, ale jest gotowa do wsparcia m.in. uszczelniania granicy zewnętrznej UE i finansowania pomocy humanitarnej dla uchodźców poza granicami UE.

"Dzisiaj dla każdego, kto uważnie obserwuje rozwój wypadków politycznych w Europie, jest zupełnie oczywiste, że z jednej strony Polska utrzymuje swoje krytyczne stanowisko wobec mechanizmu relokacji migrantów czy uchodźców wewnątrz Unii, i tu nic się nie zmienia - uważamy, że ten mechanizm jest nieefektywny i bardzo kosztowny, że nie rozwiązuje problemów, jakie przed sobą mamy - ale z drugiej strony nasz kraj oferuje gotowość wsparcia technicznego w uszczelnianiu granicy zewnętrznej Unii, pomoc w zakresie finansowania polityki humanitarnej wobec uchodźców poza granicami UE oraz gotowość do zmian regulacyjnych w UE, które ułatwiłyby odpowiedź na kryzys migracyjny" - podkreślił.

Jak dodał, "Europa potrzebuje dzisiaj wspólnych rozwiązań, i mamy poczucie współodpowiedzialności za całość tego kryzysu, ale musimy znaleźć rozwiązania, które połączą wszystkie kraje Unii Europejskiej w równym stopniu".

Pytany, czy tematem rozmów będzie również projekt unii energetycznej i planowanej rozbudowy gazociągu Nord Stream, wiceminister odpowiedział, że "jest to wyjątkowo dobry moment, by poruszyć sprawę także tych inwestycji strategicznych, które mogą oddziaływać na naszą część rynku gazowego", ponieważ - jak mówił wiceszef MSZ - "jesteśmy w trakcie fali nowych propozycji legislacyjnych w Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa dostaw gazu i transparentności umów".

Szymański mówił, że proponowana inwestycja Nord Stream 2 jest przykładem "bardzo krytycznym". Podkreślił, że "polskie zdanie w tej sprawie jest jasne", a wizyta będzie okazją, by je przypomnieć.

"Uważamy, że to jest inwestycja, która zamyka rynek gazowy w tej części Europy, pozbawia go konkurencyjności, w dodatku daje jednemu z dostawców nieproporcjonalnie duży wpływ na ten rynek. To jest powód, dla którego będziemy przypominali stronie niemieckiej, by ostrożnie podchodzić do tego typu projektów, ponieważ politykę energetyczną w Unii Europejskiej powinny kształtować rządy państw i Unia Europejska jako taka, a nie koncerny" - zaznaczył. Jak podkreślił, ta inwestycja może spowodować radykalne osłabienie Ukrainy i wzmocnienie Rosji w regionie.

Według wiceministra Komisja Europejska w sprawie rozbudowy Nord Stream wysyła różne sygnały, "również takie, które są całkowicie po myśli polskiej strony". "Widać także bardzo zróżnicowane opinie w niemieckim Bundestagu" - dodał. "Liczymy na to, że rzeczowa rozmowa przyniesie nam dobry kompromis w tej sprawie" - zaznaczył Szymański.

Będą to pierwsze dwustronne rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • sprawiedliwość dwustronna 2016-02-12 12:39:05
    Ilu jest polskich posłów w niemieckim Bundestagu? Ile jest polskich banków w Niemczech? Ile jest supermarketów w niemieckich miastach? Na te pytania chcielibyśmy tu nad Wisłą usłyszeć odpowiedzi od Kanclerz, aa, i niech Premier nic nie pije na przyjęciu u Merkel, bo później sfilmują Ją jak Kopacz i może być kolejna kompromitacja, nie daj Boże!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA