REKLAMA

Premier Beata Szydło spotka się z Donaldem Trumpem? Rafał Bochenek: Nie można wykluczyć spotkania

  • Autor: PAP/AT
  • 28 czerwca 2017 10:59
Premier Beata Szydło spotka się z Donaldem Trumpem? Rafał Bochenek: Nie można wykluczyć spotkania Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Tusk odwiedzi Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy (Donald Trump, fot.Ichael Vadon/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Wciąż jest ustalane, w jakim zakresie kancelaria premiera będzie uczestniczyła w wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce - podkreślił rzecznik rządu Rafał Bochenek.

• Prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzi Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. 

• Wizyta Trumpa nie ma formatu premierowskiego - powiedział Bochenek.

• To jest prezydent i głowa państwa spotyka się zawsze z głową państwa. Taka jest zasada dyplomacji i takie są reguły - stwierdził rzecznik rządu.

• Podkreślił, że nie można wykluczyć spotkania Szydło z Trumpem.

• Rozmowy wciąż trwają, a szczegóły pobytu Trumpa w Polsce są ustalane - dodał.

Prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzi Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. W Warszawie będzie przebywał od 5 lipca wieczorem do 6 lipca. Trump m.in. weźmie udział jako gość honorowy w szczycie państw inicjatywy Trójmorza, podczas którego przeprowadzi rozmowy z przywódcami państw regionu.

Bochenek pytany w Radiu Plus, dlaczego premier Beata Szydło nie spotka się z prezydentem USA wskazywał, że szczegółowa agenda wizyty Donalda Trumpa jest wciąż ustalana.

Przypomniał, że Donald Trump przybywa do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, co - w jego ocenie - potwierdza, że Polska jest ważnym partnerem Stanów Zjednoczonych w tej części Europy.

"Wielokrotnie nasi oponenci polityczni zwracali uwagę, że jesteśmy marginalizowani, co po raz kolejny się nie potwierdza. Bo przecież ostatnio, warto zwrócić uwagę, tutaj w Warszawie odbywało się spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu, z którymi, oczywiście, nie zawsze się zgadzamy. Ale ważne, że dialog ten został uruchomiony po wielu, wielu latach" - zaznaczył.

Nie można wykluczyć spotkania premier Szydło z prezydentem USA (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

Bochenek poinformował, że wciąż jest ustalane, w jakim zakresie kancelaria premiera będzie uczestniczyła w wizycie prezydenta USA. Podkreślił, że nie można wykluczyć spotkania Szydło z Trumpem, ponieważ "rozmowy wciąż trwają", a szczegóły pobytu Trumpa w Polsce są ustalane. Zwracał też uwagę, że Donald Trump spędzi w Polsce kilkanaście godzin.

Bochenek zauważył też, że wizyta Trumpa nie ma formatu premierowskiego. "To jest prezydent i głowa państwa spotyka się zawsze z głową państwa; taka jest zasada dyplomacji i takie są reguły" - stwierdził rzecznik rządu.

Czytaj też: Trump spotka się z Kaczyńskim w cztery oczy?

"Jeżeli będzie okazja porozmawiać gdzieś na marginesie tej wizyty to dobrze. Natomiast jeżeli nie, to przecież prezydent Andrzej Duda również działa w interesie naszego kraju, także wszystkie najważniejsze sprawy, które również leżą w interesie rządu premier Beaty Szydło, poruszy" - dodał.

Rzecznik rządu był także pytany o informacje, jakoby prezydent USA miał udzielić poparcia obozowi rządzącemu w Polsce podczas swojego publicznego wystąpienia w Warszawie. "Ja nie przygotowuję wystąpienia pana prezydenta Trumpa, także ciężko mi powiedzieć, co pan prezydent będzie chciał powiedzieć tutaj w Warszawie" - oświadczył Bochenek.

Jak dodał, amerykańska administracja na stronach internetowych wielokrotnie informowała o tym, że to będzie bardzo ważne przemówienie. W ocenie Bochenka, w kontekście tego, co dzieje się dziś na świecie, USA coraz bardziej uświadamiają sobie, że Polska, z uwagi na swoją geolokalizację jest politycznie i strategicznie ważnym partnerem Stanów Zjednoczonych.

"Zresztą zaangażowanie USA w obronę naszego kraju, w umocnienie flanki wschodniej (...) pokazuje, że USA bardzo poważnie podchodzą do naszego kraju. Sama wizyta prezydenta Trumpa też wskazuje na to, że jesteśmy istotnym partnerem" - dodał.

Bochenek poinformował, że podczas wizyty Trumpa poruszone zostaną tematy wojskowości, współpracy w ramach NATO, dostępności Polaków do rynku amerykańskiego i kwestia zniesienia wiz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA