REKLAMA

Premier Francji zapowiada dymisję

  • Autor: PAP/JS
  • 05 grudnia 2016 21:07
Premier Francji zapowiada dymisję Manuel Valls (fot.youtube.com)

• Premier Francji Manuel Valls ogłosił w Evry pod Paryżem zamiar kandydowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
• W związku z tym zapowiedział, że we wtorek (6 grudnia) złoży dymisję, by skupić się na kampanii do prawyborów na lewicy.

Wcześniej socjalistyczny prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Z ramienia Republikanów ma startować były premier Francois Fillon, który wygrał prawybory na prawicy, a z ramienia skrajnie prawicowego Frontu Narodowego - Marine Le Pen.

"Tak, jestem kandydatem na prezydenta Republiki. Angażuję się, bo nie chcę, by Francja na powrót przeżyła traumę z 2002 roku, kiedy skrajna prawica weszła do drugiej tury" - powiedział premier. Nawiązał w ten sposób do drugiej tury wyborów prezydenckich, z której został wyeliminowany ówczesny kandydat socjalistów Lionel Jospin, natomiast dostał się do niej założyciel i przywódca Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen. Ostatecznie wygrał Jacques Chirac.

To, że Valls zgłosi swą kandydaturę, nie budziło wątpliwości obserwatorów po wycofaniu się Hollande'a, który w sondażach bije rekordy braku społecznego poparcia. W przemówieniu do swoich zwolenników w Evry premier powtarzał, że chce zjednoczyć lewicę przy okazji prawyborów, które odbędą się 22 i 29 stycznia. Do udziału w nich wzywał "wszystkich Francuzów, którzy odrzucają skrajną prawicę i regres społeczny", jaki jego zdaniem szykuje krajowi prawica.

Premier zarysował też swój program, który ma się opierać na "laickości, równości i braterstwie" oraz "zachowaniu i modernizacji modelu socjalnego".

Z sondaży wynika, że Valls - 54-letni Hiszpan, który obywatelstwo francuskie dostał w wieku 20 lat - ma najwięcej szans na poparcie przez zwolenników lewicy w prawyborach, które mają wyłonić jednego socjalistycznego kandydata na prezydenta Republiki.

Dużo trudniejsze może być dla niego zyskanie poparcia partyjnych elit, wśród których są zaufani ludzie Hollande'a. Agencja AFP pisze, że Valls nie może liczyć na ich automatyczną akceptację. Przeszkodą mogą być autorytarny styl rządzenia oraz dalekie czasem od socjalistycznej ortodoksji poglądy, na przykład w sprawie swobody przedsiębiorczości.

Dotąd jedynym oficjalnie zgłoszonym kandydatem w socjalistycznych prawyborach był były minister gospodarki Arnaud Montebourg, ale po kandydaturze Vallsa obserwatorzy spodziewają się kolejnych nazwisk.

Kimkolwiek będzie zwycięzca prawyborów, będzie musiał po lewej stronie konkurować w wyborach prezydenckich ze skrajnie lewicowym Jean-Lukiem Melenchonem oraz byłym ministrem gospodarki Emmanuelem Macronem, który sytuuje się bardziej po środku i liczy również na część głosów elektoratu liberalno-prawicowego. Obaj wykluczyli udział w socjalistycznych prawyborach.

Wobec takich podziałów na lewicy z sondaży wynika, że do drugiej tury wyborów prezydenckich w maju 2017 r. dostaną się Francois Fillon i Marine Le Pen, a socjaliści będą z niej wyeliminowani podobnie jak 15 lat wcześniej.

Za najbardziej prawdopodobnych następców Vallsa na stanowisku premiera uważa się szefa MSW Bernarda Cazeneuve'a, ministra obrony Jean-Yves'a Le Driana i ministra rolnictwa i rzecznika rządu Stephane'a Le Folla.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA