REKLAMA

Premier i prezes PiS złożyli kwiaty na grobach współpracowników Lecha Kaczyńskiego

  • Autor: PAP/AT
  • 10 kwietnia 2018 10:30
Premier i prezes PiS złożyli kwiaty na grobach współpracowników Lecha Kaczyńskiego Mateusz Morawiecki i Jarosłąw Kaczyński oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej (fot.twitter.com/PremierRP)

We wtorek (10 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i politycy tej partii oddali hołd i zapalili znicze na grobach prezydenckiego ministra Pawła Wypycha oraz Katarzyny Doraczyńskiej - ofiar katastrofy smoleńskiej.

  • 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
  • Premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i politycy tej partii oddali hołd i zapalili znicze na grobach prezydenckiego ministra Pawła Wypycha oraz Katarzyny Doraczyńskiej - ofiar katastrofy smoleńskiej.
  • Po południu na Placu Piłsudskiego rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych.
  • W ich ramach na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego a ul. Królewską zostanie odsłonięty zostanie Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

Na Cmentarzu Bródnowskim spoczywa sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, wcześniej także doradca Lecha Kaczyńskiego ds. pracy i polityki społecznej Paweł Wypych (ur. w 1968 r.) oraz wicedyrektor gabinetu szefa prezydenckiej kancelarii Katarzyna Doraczyńska, która zginęła w wieku 32 lat. W Kancelarii Prezydenta pracowała od 2007 roku.

Nad ich grobami hołd oddali, złożyli kwiaty i zapalili znicze m.in.: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministra Michał Dworczyk.

Czytaj też: Apel pamięci w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Przedstawiciele PiS złożą też kwiaty na grobie podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasza Merty na cmentarzu w Grabowie na warszawskim Ursynowie. Później udadzą się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie znajduje się grób m.in. ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Następnie przedstawiciele PiS udadzą się na Powązki Wojskowe, gdzie oddadzą hołd ofiarom katastrofy pod wspólnym pomnikiem oraz nad grobami m.in. szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandra Szczygła i wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Odwiedzą również Powązki Cywilne, gdzie znajduje się symboliczny grób śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Po południu na Placu Piłsudskiego rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych. W ich ramach na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego a ul. Królewską zostanie odsłonięty zostanie Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. Z kolei przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko Placu Piłsudskiego zostanie też wmurowany kamień węgielny pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Według zapowiedzi miałby on zostać odsłonięty jesienią.

Wieczorem zostanie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej, po której odbędzie się marsz pamięci z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA