REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Libanie

  • Autor: PAP/JS
  • 12 lutego 2018 17:10
Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Libanie Szef polskiego rządu ma ogłosić projekty, które będą realizowane wspólnie z Libanem (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął dwudniową wizytę w Libanie, gdzie spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Michelem Naimem Aounem oraz premierem Saadem Haririm. Szef polskiego rządu ma ogłosić projekty, które będą realizowane wspólnie z Libanem.

"Wizyta będzie wyrazem wymiernego zaangażowania Polski w pomoc kierowaną do najbardziej potrzebujących grup uchodźców z Syrii oraz wsparcia potrzebujących w Libanie" - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Jak poinformowała, poza spotkaniem z premierem oraz prezydentem Libanu w planach jest także wizytacja przez Morawieckiego wybranych projektów pomocowych prowadzonych w Libanie. Kopcińska jako główny cel wizyty określiła kwestię wsparcia dla przebywających w Libanie uchodźców z Syrii. Wśród pozostałych ważnych tematów rzeczniczka wymieniła dynamizowanie dialogu polsko-libańskiego oraz współpracę gospodarczą i rozwojową między krajami.

Natomiast szef KPRM Michał Dworczyk w piątek zapowiedział, że w Libanie Morawiecki ogłosi projekty, które będą realizowane wspólnie z tym państwem.

"Liban będzie odbudowywał, restrukturyzował sieć kolejową, nasi partnerzy z Bejrutu sygnalizowali, że są zainteresowani (współpracą) w tym zakresie" - powiedział Dworczyk.

Zgodnie z danymi wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców w Libanie przebywa obecnie prawie 1 milion zarejestrowanych uchodźców z Syrii. Najwięcej Syryjczyków (ponad 357 tys.) przebywa w dolinie Bekaa pomiędzy górami Liban na zachodzie kraju i pasmem górskim Antylibanu na wschodzie. W stołecznym Bejrucie znajduje się natomiast ok. 267 tysięcy syryjskich uchodźców.

Obecnie na świecie jest ok. 5,5 mln zarejestrowanych syryjskich uchodźców, a zdecydowana większość z nich - 5,3 mln - przebywa w krajach sąsiadujących z Syrią. Około 84 proc. uchodźców przebywa na terenach miejskich, na których dużo łatwiej zorganizować pomoc zarówno strukturalną, jak i oddolną niż na wsiach, gdzie schronienie znalazło ok. 16 proc. uchodźców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA