REKLAMA

Premier Morawiecki w Monachium na Konferencji Bezpieczeństwa

  • Autor: PAP/AS
  • 17 lutego 2018 11:29
Premier Morawiecki w Monachium na Konferencji Bezpieczeństwa Fot. PTWP, Michał Oleksy

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Monachium, gdzie weźmie udział w Konferencji Bezpieczeństwa. Jak poinformowała PAP Kancelaria Premiera, szef polskiego rządu weźmie udział w panelu dyskusyjnym wraz z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem.

Morawiecki weźmie udział w monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa dzień po wizycie w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

W sobotę szef polskiego rządu wygłosi przemówienie podczas panelu dotyczącego przyszłości Europy, a następnie weźmie udział w krótkiej dyskusji wraz z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Przed szefami rządów Austrii i Polski swoje przemówienie wygłosi przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Po konferencji premier Morawiecki weźmie udział w spotkaniach bilateralnych, a następnie złoży wieniec pod pomnikiem byłych polskich robotników przymusowych i przy grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Głównym tematem rozpoczętej w piątek Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) jest rola UE w świecie i jej relacje z USA i Rosją. Światowi przywódcy będą też rozmawiać o zagrożeniach dla "liberalnego porządku międzynarodowego" i konfliktach zbrojnych.

- W zeszłym roku świat znalazł się zbyt blisko granicy poważnego konfliktu - ocenił organizator konferencji Wolfgang Ischinger w raporcie "Na skraj i z powrotem?" poprzedzającym tegoroczne spotkanie.

Jego zdaniem niepokojącym zjawiskiem jest "eskalacja retoryki decydentów". - Czy to na Półwyspie Koreańskim, w Zatoce Perskiej czy Europie Wschodniej jedna błędnie podjęta decyzja może szybko wywołać niebezpieczną reakcję łańcuchową - wskazał.

W ocenie Ischingera "tym ważniejsze jest wspieranie dialogu oraz spotkań". - Gdyby MSC jeszcze nie istniała, to musiałaby zostać na nowo wymyślona w obecnej sytuacji globalnej - uznał Ischinger.

Uczestnicy tegorocznego spotkania "skupią się szczególnie na roli UE w świecie i jej relacjach z USA i Rosją". Ponad 20 szefów państw i rządów oraz kilkudziesięciu ministrów spraw zagranicznych i obrony ma również debatować w Monachium na temat "rosnącego zagrożenia dla liberalnego porządku światowego" i konfliktów na Bliskim Wschodzie, w tym pogarszających się stosunków między państwami Zatoki Perskiej. Tematem będzie też kontrola zbrojeń, a w szczególności napięcie związane z północnokoreańskim programem nuklearnym.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa organizowana jest od początku lat 60. W pierwszym okresie była bilateralnym niemiecko-amerykańskim dialogiem dotyczącym obronności. Z biegiem lat stała się jednym z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Tegoroczne odbywa się w dniach 16-18 lutego.

W ubiegłym roku Polskę na konferencji reprezentowali prezydent Andrzej Duda, ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski oraz ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA