REKLAMA

Premier nie powoła Rady Gospodarczej

  • Autor: PAP/AT
  • 07 grudnia 2015 17:27
Premier nie powoła Rady Gospodarczej Rada Ministrów będzie korzystać z efektów pracy Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę (Narodowa Rada Rozwoju, fot.prezydent.pl/Piotr Molecki)

- Beata Szydło nie powoła Rady Gospodarczej. Będziemy korzystać z efektów pracy Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

"Uznajemy, że nie ma potrzeby budowania ciała na poprzedni wzór" - dodał.

Rada Ministrów będzie korzystać z pracy Narodowej Rady Rozwoju

Według Kowalczyka Rada Ministrów będzie "korzystać z efektów pracy Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę". Konsultacje z jej ekspertami mają mieć charakter nieformalny.

W skład powołanej w październiku Narodowej Rady Rozwoju, która jest gremium konsultacyjno-doradczym, wchodzi ponad 80 osób, ekspertów z różnych dziedzin. Są to m.in.: dr hab. Ryszard Bugaj, prof. Witold Orłowski, prof. Stanisław Gomułka, prof. Witold Modzelewski, prof. Elżbieta Mączyńska, Marek Balicki, prof. Adam D. Rotfeld, prof. Zyta Gilowska, gen. Edward Pietrzyk, przedsiębiorcy: Roman Kluska i prof. Janusz Filipiak, a także Czesław Bielecki, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, prof. Antoni Kamiński, prof. Elżbieta Kryńska, Bronisław Wildstein.

Rada składa się z 10 sekcji, obok gospodarki, pracy i przedsiębiorczości, są to m.in. ochrona zdrowia, wieś i rolnictwo, samorząd i polityka spójności, kultura, tożsamość narodowa i polityka historyczna, bezpieczeństwo i obronność, polityka zagraniczna, nauka i innowacje, edukacja, młode pokolenie i sport, polityka społeczna i rodzina. "Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski" - informuje Kancelaria Prezydenta.

Radę Gospodarczą powołał Donald Tusk

Radę Gospodarczą przy premierze powołał w 2010 roku ówczesny szef rządu Donald Tusk. Jej pierwszym przewodniczącym był były premier i wieloletni prezes Pekao Jan Krzysztof Bielecki.

Rada odpowiadała za opiniowanie bieżących i planowanych działań rządu; brała udział m.in. w pracach nad zmianami w OFE i systemie emerytalnym z 2011 roku. Do zadań Rady należało m.in. przedstawianie metod i sposobów rozwiązywania problemów związanych z wdrażaniem celów polityki gospodarczej i społecznej rządu, z uwzględnieniem uwarunkowań krajowych i zagranicznych. Do tej pory ukazuje się codzienny biuletyn Rady informujący o najważniejszych wydarzeniach życia gospodarczego.

Na szefa Rady premier Ewa Kopacz powołała w 2014 roku europosła PO i byłego komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego. Pod jego kierownictwem Rada została recenzentem m.in. programu dla górnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Pollexis 2015-12-07 18:25:11
    Rozwiaząć Radę Gospodarczą po peowską - sofort!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA