REKLAMA

Premier o nowelizacji ustawy o Trybunale i podatku bankowym

  • Autor: PAP/GP
  • 16 grudnia 2015 09:10
Premier o nowelizacji ustawy o Trybunale i podatku bankowym Premier Szydło apeluje o rozwiązanie sporu o Trybunał Konstytucyjny (fot. twitter.com)

Beata Szydło rozmawiała z dziennikarzami w Kancelarii Premiera w środowy poranek. Odniosła się do nowej propozycji PiS dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego, mówiła o podatku bankowym.

- Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym może załagodzić i wyjaśnić sytuację, może doprowadzić do tego, żeby zostało wprowadzone konstruktywne rozwiązanie - uważa premier Beata Szydło.

- Od kilku tygodni trwa w Polce spór polityczny, podłożem tego sporu jest dyskusja o Trybunale Konstytucyjnym, opozycja próbuje wywołać awanturę polityczną, wskazując na różnego rodzaju kwestie i sprawy, które mają rzekomo działać na szkodę Polski. Ale tak naprawdę dzisiaj na szkodę polskich obywateli najbardziej działa właśnie ta awantura polityczna, którą próbuje wszczynać opozycja parlamentarna - powiedziała Szydło w środę rano podczas spotkania z dziennikarzami w Kancelarii Premiera.

Premier oczekuje współpracy z lewej strony parlamentu

Jak oceniła, środa jest testem na wiarygodność opozycji.

- Będziemy rozmawiać nie tylko o TK, bo czas wreszcie uspokoić sytuację i znaleźć rozwiązanie, które pozwoli wyjść z tego pata politycznego, jest projekt ustawy (o TK), który może tę sytuację załagodzić, wyjaśnić i może doprowadzić wreszcie do tego, żeby zostało wprowadzone konstruktywne rozwiązanie - przekonywała szefowa rządu.

Projekt nowelizacji ustawy o TK we wtorek wieczorem został opublikowany na stronie internetowej Sejmu. Złożyła go grupa posłów PiS, co w południe zapowiadał szef klubu tej partii Ryszard Terlecki. Jako przedstawiciel wnioskodawców wymieniony jest poseł Stanisław Piotrowicz.

Projekt przewiduje m.in., że Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie - przewiduje projekt PiS; pełny skład to - zgodnie z propozycją - co najmniej 13 na 15 sędziów. Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie jak dotychczas zwykłą większością.

Podatek bankowy trafił do sejmu

- W Sejmie jest projekt ustawy o podatku bankowym, który został skierowany po to, by można było poprzez uzyskanie dodatkowych dochodów do budżetu państwa realizować dobre programy, m.in. program Rodzina 500 Plus - uzasadniała jego konieczność Beata Szydło.

Premier podkreśliła, że wierzy głęboko, że dzisiaj polscy parlamentarzyści staną po stronie Polski i Polaków.

W środę ma się odbyć pierwsze czytanie projektu PiS, który ma wprowadzić tzw. podatek bankowy. Stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA