REKLAMA

Premier ostrożnie o możliwości drukowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/GP
  • 08 marca 2016 17:12
Premier ostrożnie o możliwości drukowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego Premier Beata Szydło (fot.:twitter.com/PremierRP)

Premier Beata Szydło powiedziała, że decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem "w myśl obowiązującego prawa". Nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować - oświadczyła.

Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie rozpoczął we wtorek badanie skarg grup posłów, I prezes SN, RPO i KRS na nowelizację ustawy o TK. Nie odroczono posiedzenia - o co wnosił prokurator generalny. Ani jego reprezentant, ani przedstawiciele Sejmu i Rządu nie uczestniczą w rozprawie.

Szydło była pytana podczas konferencji prasowej w bazie lotniczej pod Mińskiem Maz. czy wyda decyzję o publikacji wyroku TK dot. nowelizacji ustawy o Trybunale.

- Moim obowiązkiem jest publikowanie tych orzeczeń i dokumentów, które zostały podjęte na mocy obowiązującego prawa. Jutrzejszy komunikat, który przedstawią wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa. W związku z czym nie mogę łamać konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować - powiedziała.

Przeczytaj: Ryszard Petru o TK i działaniach rządu

Szydło zaznaczyła, że posiedzenie nie odbywa się zgodnie z obowiązującą w tej chwili ustawą.

- Trudno uznać, ażeby to było posiedzenie Trybunału, którego rozstrzygnięcia będą w związku z tym wiążące, biorąc pod uwagę, że nie odbywa się ono na zasadach jak przewiduje w tej chwili ustawa - powiedziała.

- Z przykrością stwierdzam, że Trybunał Konstytucyjny, przynajmniej część sędziów, dokonuje pewnego aktu politycznego. W Polsce potrzebna jest w tej chwili zgoda i konsensus polityczny, żeby uspokoić sytuację z Trybunałem Konstytucyjnym - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • eugeniusz 2016-03-17 18:59:09
    Pani Beato, nie ma Pani żadnego uprawnienia do takiej formy kontroli o jakiej Pani mówi. Jak chce Pani być Premierem Rządu R.P. to proszę zachować się zgodnie z Konstytucją i opublikować, gdyż tylko takie uprawnienie przewiduje Konstytucja. Potem jak się coś Pani nie podoba w opublikowanym akcie, to jako Premier ma Pani prawo do tzw. inicjatywy ustawodawczej. Dziś naraża Pani, swoimi wypowiedziami i postępowaniem, Nasz Kraj na oceny negatywne, a to z kolei, niestety, dotyka każdego z Nas. Dlatego nie proszę, żądam publikowania
  • Kio 2016-03-08 20:01:57
    Nadrzędna jest "ustawa zasadnicza"...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA