REKLAMA

Premier: Polska musi spróbować wyjaśnić swój punkt widzenia na historię

  • Autor: PAP/AT
  • 15 lutego 2018 08:37
Premier: Polska musi spróbować wyjaśnić swój punkt widzenia na historię Nie można stracić z oczu sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce - powiedział premier (Mateusz Morawiecki, fot.premier.gov.pl)

Polska na skutek wojny i komunizmu, który był jej konsekwencją, straciła 50 lat swojej historii, co opóźniło znacznie jej rozwój. Musimy mówić prawdę o tamtych czasach, a Europa musi ją usłyszeć - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

  • Powinny powstać wspólne projekty badawcze, by wyjaśnić, ilu w okupowanej Polsce było ludzi, którzy popełnili zbrodnie, np. wydając Żydów - powiedział Morawiecki.
  • Ale nie można stracić z oczu sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce - dodał.
  • Według Morawieckiego, prawdą jest, że w potwornych warunkach, jakie panowały w okupowanej Polsce były setki, tysiące ludzi, którzy popełnili zbrodnie, np. wydając Żydów.
  • Zapewnił, że o takich przypadkach wolno będzie pisać.

Rozmowa premiera w "Die Welt", na dzień przed wizyta Morawieckiego w Berlinie, dotyczy m.in. reakcji na zapisy nowelizacji ustawy o IPN, która zabrania przypisywania Polakom zbiorowej winy za Holocaust.

Według Morawieckiego, prawdą jest, "że w potwornych warunkach, jakie panowały w okupowanej Polsce były setki, tysiące ludzi, którzy popełnili zbrodnie, np. wydając Żydów". Zapewnił, że o takich przypadkach wolno będzie pisać. "Nie tylko o tym. Z debaty wyciągnąłem wniosek, że powinny powstać wspólne projekty badawcze, by wyjaśnić, ilu było takich ludzi. Ale nie można stracić z oczu sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce" - dodał.

Zdaniem premiera, Polska musi spróbować wyjaśnić swój punkt widzenia na historię. "Skoro nie robiono tego przez 70 lat, inni przyzwyczaili się, że można o nas opowiadać niestworzone rzeczy i traktować jak chłopca do bicia" - mówi szef rządu w kontekście noweli ustawy o IPN. Dodał, że Polska na skutek wojny i komunizmu, który był jej konsekwencją, straciła 50 lat swojej historii, co opóźniło znacznie jej rozwój. "Musimy mówić prawdę o tamtych czasach, a Europa musi ją usłyszeć" - przekonuje premier.

Czytaj też: Morawiecki: Polska nie może być oskarżana o cudze zbrodnie

Zapytany, czy dobrą drogą jest ustalanie wiedzy o historii przez paragrafy, Morawiecki przypomniał, że kłamstwo oświęcimskie jest karane w wielu krajach. "Idziemy ta drogą. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i natychmiast skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Można ją więc zmienić" - mówił.

Morawiecki został również zapytany o kwestie reparacji dla Polski. "Trwają prace w grupie roboczej w Sejmie, która dokumentuje straty wojenne. Także to przez wiele lat zaniedbywano. Czy wiedział pan, jaka część sumy wszystkich odszkodowań za pracę przymusową i eksperymenty medyczne przypadła polskim obywatelom? Jeden procent! Krajowi, który bardziej wycierpiał niż np. Francja, która pod postacią reżimu Vichy kolaborowała z II Rzeszą" - zaznaczył premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA