REKLAMA

Premier: Porozumienie UE-Turcja jest dla nas korzystne, jest korzystne dla wszystkich

  • Autor: PAP/GP
  • 18 marca 2016 17:59
Premier: Porozumienie UE-Turcja jest dla nas korzystne, jest korzystne dla wszystkich Porozumienie zakłada, że od 20 marca wszyscy migranci, którzy nielegalnie przedostaną się na greckie wyspy, będą odsyłani do Turcji. (fot.:twitter.com/PremierRP)

Porozumienie między UE a Turcją w celu powstrzymania fali imigracji jest dobre dla wszystkich stron - powiedziała w piątek (18 marca) w Brukseli premier Beata Szydło. Porozumienie nie zakłada nowych zobowiązań ws. relokacji czy przyjmowania migrantów - podkreśliła.

Na zakończonym w piątek szczycie przywódcy państw UE zaakceptowali wynegocjowany z Turcją projekt porozumienia.

Premier Szydło na konferencji prasowej po szczycie mówiła, że celem porozumienia jest powstrzymanie fali nielegalnych imigrantów.

- To wpisuje się oczywiście w oczekiwania Polski. Od momentu, gdy myśmy objęli rząd w Polsce, polski rząd mówi jasno i wyraźnie, że chcemy, by problemy migrantów były rozwiązywane poza granicami UE - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

W jej ocenie jesteśmy o krok bliżej do tego, by ten problem rozwiązać. Szydło dodała, że udało się wydyskutować takie porozumienie, które dla wszystkich stron tego kompromisu jest dobre.

Zaznaczyła, że w porozumieniu nie ma żadnych nowych zobowiązań dotyczących przyjmowania czy relokacji migrantów.

- Została również utrzymana zasada dobrowolności - podkreśliła.

Przeczytaj: Szef KE przyjedzie do Polski

Porozumienie zakłada, że od 20 marca wszyscy migranci, którzy nielegalnie przedostaną się na greckie wyspy, będą odsyłani do Turcji. W zamian UE ma zacząć przejmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów.

Do końca czerwca UE i Turcja mają otworzyć jeden rozdział negocjacji akcesyjnych. Przyspieszona ma też zostać liberalizacja wizowa dla obywateli Turcji, a także przekazanie 3 mld euro unijnego wsparcia dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • puszatek 2016-03-19 12:57:56
    Guzik prawda, będzie jeszcze więcej islamistów w całej Europie. Turcy wezmą kasiorę, rozdadzą tureckie paszporty imigrantom i w ten sposób się ich pozbędą.
  • Agata lat 80 2016-03-18 20:02:53
    A te wizy dla 70 tys. Turków też dla nasz korzystne?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA