REKLAMA

Premier skierowała opinię komisji weneckiej do Sejmu

  • Autor: PAP/AS
  • 12 marca 2016 11:22
Premier skierowała opinię komisji weneckiej do Sejmu Rzecznik rządu Rafał Bochenek (fot. Twitter)

Premier Beata Szydło zdecydowała o przekazaniu opinii komisji weneckiej do Sejmu, by to parlamentarzyści wszystkich klubów "podjęli wspólną pracę nad rozwiązaniem politycznego sporu" - powiedział w sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Bochenek przedstawił stanowisko rządu wobec wydanej w piątek opinii Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

"Jak sami państwo słyszeliście z ust przewodniczącego tejże Komisji, obecny pat polityczny w Polsce rozpoczął się za czasów poprzedniego rządu, dzisiejszej opozycji. W związku z tym, że rozwiązanie tej sytuacji wymaga współpracy wszystkich sił politycznych w Polsce, premier Beata Szydło, traktując z powagą opinię Komisji i szanując demokrację, postanowiła przekazać tę opinię do Sejmu, na ręce pana marszałka Marka Kuchcińskiego, wraz ze wszystkimi naszymi uwagami i zastrzeżeniami" - oświadczył rzecznik.

tw.jpg

"Parlamentarzyści, którzy są reprezentantami narodu, powinni podjąć wspólną pracę nad wyjściem z politycznego sporu" - dodał Bochenek.

Zaznaczył, że ustawa o TK była projektem poselskim, więc "spór ten powinien być rozwiązany przy zaangażowaniu i współpracy wszystkich klubów parlamentarnych".

Rzecznik podtrzymał stanowisko w sprawie publikacji orzeczenia TK z 9 marca. "Podtrzymujemy zdanie, że rząd RP nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa" - mówił rzecznik. Dodał, że "ta kwestia również wymaga wypracowania konsensusu".

"Apelujemy do wszystkich sił politycznych w Polsce, byśmy wspólnie, na drodze dialogu, bez negatywnych emocji rozwiązali spór wokół Trybunału Konstytucyjnego" - mówił Bochenek.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

Na konferencji prasowej w Wenecji w piątek przedstawiciele Komisji poinformowali, że pierwszą rekomendacją Komisji Weneckiej po wydaniu w piątek opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest opublikowanie środowego wyroku Trybunału.

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Stanisław 2016-03-12 16:56:13
    Nie matura lecz chęć szczera to norma w PiS-owskich awansach. Prawie prawnik Rafał Bochenek nie zarobił jeszcze na połowę samochodu którym jeździ. Głównym środkiem utrzymania przez ostatnich kilka lat oprócz zabawy w pogodynkę i konferansjera były diety radnego. Rafał Bochenek jest wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wielickiego, tego powiatu o którym było głośno w ostatnim roku nie tylko w prasie lokalnej; Dziennik Polski.17.01.15 Powiatowy skok na kasę DP.19.01.15 Dali sobie 170 tysięcy za harówkę bez tchu DP.19.01.15 Nie tylko odprawy i pieniądze za niewykorzystany urlop (wypowiedź Pana Bochenka) DP.20.01.15 Co władze PiS zrobią pazernemu staroście? DP.21.01.15 Pazerny starosta może stracić stanowisko DP.22.01.15 Starosta nie chce ale musi przeprosić DP.24.01.15 Waść, wstydu oszczędź DP.29.01.15 Opozycja chce odwołać wielickiego starostę Co prawda Pan Bochenek skrytykował praktyki stosowane w starostwie, niestety Pan Rafał Bochenek ani żaden z radnych PiS nie podpisali się pod wnioskiem o odwołanie starosty. Starosta honorowo nie złożył dymisji. Władze PiS nie odcięły się zdecydowanie od starosty wielickiego. PiS posiadający większość w Radzie Powiatu Wielickiego wybronił pazernego starostę.
  • normalność 2016-03-12 11:44:47
    Gratuluję Pani Premier mądrej i odpowiedzialnej decyzji. Niech PO - PSL . którzy złamali w czerwcu 2015 razem z Prezesem TK Konstytucję RP jako pierwsi wybrańcy narodu , niech teraz wezmą także na swe bary to co popsuli , tym bardziej , że Pan Prezydent - elekt , apelował o nie przyśpieszaniu na siłę zmian ustrojowych w Polsce. Jak nawarzyli smacznego piwa beczkami , niech teraz je wypija , razem z kompanami z partii N - uwstecznionej , rodem z epoki lodowcowej , a także ich sprzedawczyków z dziwoląga ażurowego KOD , która razem stworzyli.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA