REKLAMA

Premier Szydło już na konsultacjach międzynarodowych w Izraelu

  • Autor: PAP/JS
  • 21 listopada 2016 20:24
Premier Szydło już na konsultacjach międzynarodowych w Izraelu W trakcie pobytu w Izraelu premier Szydło we wtorek po południu złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem i w Bazylice Grobu Pańskiego na Starym Mieście w Jerozolimie (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Od udziału w obiedzie wydanym przez premiera Benjamina Netanjahu premier Beata Szydło rozpoczęła wieczorem wizytę w Izraelu.
• Wraz z częścią ministrów we wtorek (22 listopada) weźmie udział w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych.

Jednym z tematów konsultacji będzie współpraca gospodarcza. Podczas wizyty ma być też podpisane polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym.

Głównym punktem wizyty premier Szydło i ministrów (m.in. szefa MON Antoniego Macierewicza i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej) są zaplanowane na wtorek konsultacje międzyrządowe.

"Konsultacje międzyrządowe to doskonała okazja do zacieśnienia współpracy pomiędzy naszymi krajami i wymiany doświadczeń w wielu obszarach" - powiedział przed wylotem rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Jak poinformował, na wtorek zaplanowane jest zarówno bilateralne spotkanie premier Szydło z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, jak i równoległe konsultacje resortowe, w których będą uczestniczyć przedstawiciele MON, MEN, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Jednym z istotnych tematów będzie współpraca gospodarcza w ramach realizowanego przez rząd premier Beaty Szydło Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - powiedział PAP Bochenek. W lutym 2016 r. rząd przyjął ten dokument przedstawiający wyzwania stojące przed polską gospodarką (tzw. pułapki rozwojowe) oraz propozycje działań wokół pięciu filarów rozwojowych. Na podstawie planu została opracowana Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

"Ważnym punktem tej wizyty będzie również podpisanie polsko-izraelskiego porozumienia o zabezpieczeniu społecznym. Dotychczasowy brak takiej umowy wywoływał wiele niekorzystnych skutków, jak chociażby brak możliwości sumowania okresów ubezpieczenia z obu państw w celu ustalenia prawa i wysokości renty lub emerytury" - dodał rzecznik. Zarówno Polska, jak i Izrael brały dotąd pod uwagę tylko "swoje" okresy ubezpieczenia, nie wliczając ubezpieczenia z drugiego państwa.

W trakcie pobytu w Izraelu premier Szydło we wtorek po południu złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem i w Bazylice Grobu Pańskiego na Starym Mieście w Jerozolimie. We wtorek rano przewidziana jest msza w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w chrześcijańskiej części Starego Miasta, a także spotkanie z polskimi duchownymi pracującymi w Ziemi Świętej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA