REKLAMA

Premier Szydło na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze

  • Autor: PAP/jm
  • 07 czerwca 2016 19:16
Premier Szydło na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze W środę (8 czerwca) uda się do Czech na szczyt Grupy Wyszhradzkiej. (fot. KPRM/Twitter)

• Premier Beata Szydło w środę (8 czerwca) udaje się do Pragi na szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), gdzie weźmie udział w debacie poświęconej obecnej sytuacji w UE.
• Podczas szczytu premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier podsumują także czeską prezydencję w V4.

- To posiedzenie będzie składało się z dwóch części. W pierwszej części odbędzie się panel dyskusyjny i debata, w trakcie której przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej wygłoszą swoje stanowiska na temat obecnej sytuacji w Unii Europejskiej. Ten szczyt jest też podsumowaniem prezydencji czeskiej (w Grupie Wyszehradzkiej - przyp. red.) - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Po Czechach, w lipcu, Polska przejmie roczną prezydencję w V4. - Jeśli chodzi o cele, jakie sobie wyznaczamy na czas naszej prezydencji, jest to umocnienie roli Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej, a także zacieśnienie współpracy w kwestiach wspólnej polityki energetycznej, migracyjnej i gospodarczej - powiedział rzecznik rządu.

Wcześniej, w kwietniu - podczas konsultacji międzyrządowych premierów Polski i Czech - Beata Szydło podkreślała, że ze strony polskiej "jest pełna otwartość na realizację i podjęcie tych tematów, które zostały rozpoczęte przez prezydencję czeską w Grupie Wyszehradzkiej".

Dodała, że przewodnictwo Polski w V4 zbiegnie się z prezydencją Słowacji w Unii Europejskiej i będzie to dobry moment, by pokazywać wspólne projekty Europy Środkowo-Wschodniej i budować dla nich dobry klimat w Unii.

Grupa Wyszehradzka (V4) powstała w 1991 roku. Skupia cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA