REKLAMA

Premier Szydło prostuje słowa o uchodźcach z Ukrainy, które padły w Parlamencie Europejskim

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 15:30
Premier Szydło prostuje słowa o uchodźcach z Ukrainy, które padły w Parlamencie Europejskim Beata Szydło bardzo się cieszy, że Polska jest w stanie nieść pomóc obywatelom Ukrainy. (fot. P. Tracz / KPRM)

· Obowiązujące w Polsce prawo sprawia, że obywatelom Ukrainy łatwiej jest starać się o wizę do naszego kraju niż o status uchodźcy, mówiła w czwartek (21 stycznia) premier Beata Szydło.
· Została zapytana o swą wypowiedź o tym, że w Polsce przebywa około miliona ukraińskich uchodźców, która padła z mównicy w PE we wtorek (19 stycznia).

We wtorek w Strasburgu premier Szydło odnosząc się do poruszanej tego dnia w czasie debaty w Parlamencie Europejskim kwestii migrantów podkreśliła, że Polska przyjęła ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy, ludzi, którym - jak powiedziała - nikt nie chciał pomóc. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, odnosząc się do słów premier, oświadczył, że Ukraińcy przebywający w Polsce nie są uchodźcami, lecz migrantami ekonomicznymi.

Premier była o sprawę pytana na czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu z liderami klubów parlamentarnych.

- Mogę przytoczyć wypowiedzi m.in. ministra Budki, który w ubiegłym roku mówił, że Polska świetnie realizuje pomoc dla uchodźców, jak sam użył tego stwierdzenia, z Ukrainy. Przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber w PE chwalił Polskę za to właśnie, że około miliona uchodźców z Ukrainy przyjęła do siebie - odparła Szydło.

Według niej obowiązujące dzisiaj w Polsce prawo sprawia, że łatwiej obywatelom Ukrainy starać się o wizę niż o status uchodźcy. Zaznaczyła, że tej chwili rzeczywiście na terenie Polski około miliona osób z Ukrainy, obywateli ukraińskich przebywa, pracuje, mieszka.

Jak dodała, bardzo się cieszy, że Polska jest w stanie im pomóc i im pomaga. Zapewniła, że zawsze będziemy pomagać tym wszystkim, którzy pomocy od nas będą oczekiwali i będą chcieli tutaj znaleźć schronienie, jeżeli takiego schronienia potrzebują.

W środę rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, pytany o tę sprawę, że liczba Ukraińców ubiegających się o wizy drastycznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat i wzrost ten można tłumaczyć tylko działaniami wojennymi - po tym, gdy w marcu 2014 r. Rosja zaanektowała Krym, rozpoczął się konflikt między siłami rządowymi a separatystami na wschodzie Ukrainy.

Bochenek podkreślił, że procedura uzyskania statusu uchodźcy w Polsce jest skomplikowana i Ukraińcy, zdając sobie z tego sprawę, ubiegają się o wizę lub prawo pobytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA