REKLAMA

Premier Szydło przybyła do Brukseli na szczyt dot. kryzysu migracyjnego

  • Autor: PAP/JS
  • 16 marca 2016 20:31
Premier Szydło przybyła do Brukseli na szczyt dot. kryzysu migracyjnego Premier Beata Szydło przybyła w środę (16 marca) wieczorem do Brukseli (fot. KPRM/twitter)

• Premier Beata Szydło przybyła w środę (16 marca) wieczorem do Brukseli. 
• W czwartek (17 marca) weźmie udział w unijnym szczycie, podczas którego państwa UE i Turcja będą pracować nad planem mającym zahamować falę migracji.
• Polska ma nadzieję na ostateczne decyzje, które zabezpieczą granicę zewnętrzną Unii i rozwiążą kryzys.

Szczyt rozpoczyna się w czwartek po południu; wcześniej, przed godz. 11 szefowa rządu ma spotkać się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, odpowiadać na pytania dziennikarzy akredytowanych w Brukseli, a także rozmawiać z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej oraz spotkać się z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.

Podczas rozpoczynającego się w czwartek po południu dwudniowego szczytu kraje UE będą kontynuować rozmowy z Turcją o współpracy w sprawie migracji. Turcja od wybuchu konfliktu w Syrii przyjęła ok. 2,7 mln uchodźców z tego kraju.

Zobacz: Beata Szydło udaje się na szczyt poświęcony kryzysowi migracyjnemu UE - Turcja

7 marca UE i Turcja uzgodniły, że na szczycie 17 i 18 marca spróbują ostatecznie przyjąć porozumienie, które pozwoliłby zahamować narastającą od ponad roku falę migracji. Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego porozumienie UE-Turcja jest możliwe, "jeżeli będzie gwarancja, że Turcja będzie w stanie wywiązać się z europejskiego i polskiego oczekiwania numer jeden, czyli przywrócenia pełnej kontroli ruchu migracyjnego na Morzu Egejskim".

"Do tej pory nie udało się uskutecznić porozumienia z Turcją. Mamy nadzieję, że teraz, na tym szczycie, zapadną ostateczne konkluzje, które doprowadzą do zabezpieczenia granicy zewnętrznej UE i rozwiązania kryzysu migracyjnego. Ponadto na szczycie zapadną decyzje dotyczące wsparcia dla Grecji, organizacji hotspotów i wsparcia dla Turcji w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego" - powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. Przypomniał, że "na pomoc dla Turcji ma być przeznaczone w tej chwili 3 mld euro; partycypacja finansowa Polski wyniesie ponad 50 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Prawo! Precz PiS! 2016-03-16 21:46:59
    Wytykają ją jako wyrzutka spod krzaka, w imieniu polskiego rządu chciałaby przedstawić anarchię i chaos porządku prawnego jaki w kraju zaprowadziła, łamiąc przepisy traktatu UE.Wstydem i hańba nas okrywa!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA