REKLAMA

Premier Szydło przybyła do Brukseli na szczyt UE-Turcja

  • Autor: PAP/JS
  • 07 marca 2016 11:28
Premier Szydło przybyła do Brukseli na szczyt UE-Turcja Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu szefowa polskiego rządu weźmie udział w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (fot.:twitter.com/PremierRP)

• Premier Beata Szydło przybyła przed południem na nadzwyczajny szczyt UE-Turcja poświęcony kryzysowi migracyjnemu.
• Celem spotkania jest zahamowanie napływu migrantów z Turcji do Grecji.
• Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu szefowa polskiego rządu weźmie udział w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

W południe rozpocznie się lunch roboczy szefów rządów i państw Unii Europejskiej z udziałem szefa tureckiego rządu Ahmeta Davutoglu. Następnie debatować będą - już we własnym gronie - unijni przywódcy.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział PAP, że Polska opowiada się za wdrażaniem w życie porozumienia z Turcją, które ma wzmocnić granice i powstrzymać napływ migrantów do Europy.

Zobacz też: Premier Szydło weźmie udział w szczycie UE-Turcja ws. migracji

W ramach porozumienia, zawartego przez Brukselę i Ankarę pod koniec listopada ubiegłego roku, Turcja zobowiązała się do zahamowania napływu migrantów do Unii. UE obiecała w zamian Turcji 3 mld euro i przyspieszenie procesu akcesyjnego.

Kryzys migracyjny był tematem szczytu Grupy Wyszehradzkiej, który odbył się w połowie lutego. Premier Szydło wezwała po nim do natychmiastowej implementacji wspólnego planu działania UE-Turcja.

We wspólnej deklaracji przywódcy Polski, Czech, Węgier i Słowacji ostrzegli, że bez umocnienia zewnętrznych granic UE sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Wskazali również, że konieczny jest alternatywny plan działania, na wypadek gdyby współpraca z Turcją w opanowywaniu kryzysu nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Koniec PiS bliski! 2016-03-08 14:20:38
    Gratuluje ostatniego występu w Radzie Europy, gdyż przez was zostaliśmy wykluczeni, podaj Rząd popaprańców PiS do dymisji!
  • KaliF 2016-03-07 13:21:08
    Sprawa z uchodźcami jest prosta. Na jednej z wysp greckich ( najlepiej nie zamieszkałych), których nie brakuje, zbudować (3 mld Euro wystarczy) obóz/obozy przejściowy i wszystkich "wyłowionych" z morza tam kierować celem weryfikacji. Po wyniku pozytywnym (uchodźca), relokować po Europie, albo pozostawić w "obozie", a negatywnym (emigrant) wysyłać z powrotem. Zapobiegnie to "rozłażeniu " się niekontrolowanemu po lądzie. W takich warunkach na pewno będzie mniej "amatorów " niekontrolowanych wycieczek do (Edenu ?) Europy. Pieniądze dla Turcji to jest pomyłka, nic nie zrobią...Zobaczycie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA