REKLAMA

Premier Szydło przybyła do Rygi na szczyt Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia

  • Autor: PAP/JS
  • 04 listopada 2016 21:11
Premier Szydło przybyła do Rygi na szczyt Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia Od wizyty w polskiej szkole i spotkania z Polonią premier Beata Szydło rozpoczęła w piątek wizytę w Rydze (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Od wizyty w polskiej szkole i spotkania z Polonią premier Beata Szydło rozpoczęła w piątek (4 listopada) wizytę w Rydze.
• W sobotę weźmie udział w szczycie Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia.
• Będzie na jego marginesie rozmawiać m.in. z premierami Chin, Łotwy, Chorwacji i Serbii.

W piątek wieczorem, tuż po przylocie do Rygi, premier spotkała się w polskiej szkole im. Ity Kozakiewicz z łotewską Polonią. Szefowa rządu rozmawiała również z dyrekcją szkoły, rodzicami i uczniami, zwiedziła kilka klas. Zaznaczyła, że jest "znakiem czasu", iż przybyła na spotkanie z Polonią na Łotwę tuż po piątkowych obradach Sejmu. Premier Szydło podkreśliła, że Sejm oraz Senat "żyją sprawami Polonii".

"Tutaj w każdym miejscu czuje się Polskę, naszą tradycję, kulturę, historię. To jest wspaniałe, że rozsiani w wielu miejscach poza granicami Polacy pamiętają, kultywują i żyją sprawami Polski" - powiedziała premier do zgromadzonych.

"Obowiązkiem państwa polskiego jest myśleć o każdym polskim obywatelu. Staramy się to realizować (...). Łączy nas Polska, myślenie o ojczyźnie, nasza wiara, historia, tradycja" - dodała.

Wizyta Szydło zbiegła się z 25-leciem odrodzenia szkolnictwa polskiego na Łotwie. W uroczystości brał udział m.in. arcybiskup Rygi Zbigniew Stankiewicz i władze Związku Polaków na Łotwie.

Abp Stankiewicz mówił o związku wiary i kultury. "Wiara wyrażała się w języku i kulturze. Wiara podsycała patriotyzm i tożsamość narodową. Dzięki temu Polska mogła powstać z gruzów. To jest też przesłanie dla współczesnej Europy" - powiedział.

W sobotę od rana w ramach szczytu Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia premier Beata Szydło będzie uczestniczyła w kilku spotkaniach bilateralnych, m.in. z premierami Łotwy, Chorwacji i Serbii. Tematem rozmów będzie współpraca regionalna, w tym kwestie związane z bieżącą polityką Unii Europejskiej. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zaznaczył, że rozmowa z premierami będzie dotyczyła też rozbudowy infrastruktury w regionie, m.in. trasy Via Carpatia.

W trakcie szczytu zaplanowane jest również spotkanie z premierem Chińskiej Republiki Ludowej.

"Generalnym celem formatu współpracy 16+1 jest przede wszystkim zacieśnienie relacji gospodarczych z Chinami oraz wypracowywanie rozwiązań mających przyczynić się do rozwoju inwestycji i wzrostu wymiany handlowej pomiędzy partnerami. Aby tego jednak dokonać, niezbędnym jest zintensyfikowanie działań na rzecz rozbudowy infrastruktury drogowej, kolejowej i również morskiej. Tego typu spotkania mają przyczyniać się do wypracowania konsensusu politycznego co do zasadniczych kierunków współpracy w takich obszarach, jak gospodarka, przemysł, rolnictwo, kultura, nauka czy turystyka" - podkreślił Bochenek.

W grupie "16+1" oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

"Kraje Europy Zachodniej trochę nam zazdroszczą, że mamy tyle form współpracy z Chińczykami. Warto zwrócić uwagę, że rozmowy będą toczyły się z dość szeroką inicjatywą gospodarczą Chińczyków, +Inicjatywą Pasa i Szlaku+, która ma wzmocnić relacje między krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami, przyczynić się do promocji naszego regionu w Chinach. Tego mają m.in. dotyczyć rozmowy" - powiedział rzecznik rządu dziennikarzom przed wylotem do Rygi.

"Dla Polski formuła 16+1 to uzupełnienie kontaktów bilateralnych z Chinami" - dodał Bochenek. Zaznaczył, że trwają rozmowy w zakresie dostępu polskich produktów rolnych do chińskiego rynku, m.in. eksportu wołowiny czy jabłek. Zapowiedział, że w przyszłym roku premier Beata Szydło odwiedzi Chiny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA