REKLAMA

Premier Szydło udaje się do Mongolii na szczyt przywódców Europy i Azji

  • Autor: PAP/JS
  • 14 lipca 2016 07:54
Premier Szydło udaje się do Mongolii na szczyt przywódców Europy i Azji Premier Beata Szydło udaje się do stolicy Mongolii Ułan Bator na szczyt przywódców Europy i Azji (ASEM) (fot. twitter/Kancelaria Premiera)

• Premier Beata Szydło udaje się do stolicy Mongolii Ułan Bator na szczyt przywódców Europy i Azji (ASEM).
• Celem spotkania jest umacnianie współpracy między oboma kontynentami. Na spotkanie zaproszono liderów z 50 krajów europejskich i azjatyckich.

"Szczyt ASEM to platforma współpracy pomiędzy Europą a Azją na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i społecznej" - powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Do udziału w szczycie, który odbędzie się w piątek i sobotę w Ułan Bator, zaproszono szefów państw i rządów 50 krajów z Europy i Azji.

Do ASEM należą m.in. kraje Unii Europejskiej, Chiny, Indie, Japonia, Republika Korei, państwa regionu Azji Południowo-Wschodniej zrzeszone w ASEAN (ang. Association of South-East Asian Nation), Rosja, Australia, Nowa Zelandia, Pakistan, Bangladesz i goszcząca w tym roku przywódców z obu kontynentów Mongolia. Państwa członkowskie wytwarzają 50 proc. globalnego PKB, stanowią 60 proc. ludności świata i odpowiedzialne są za 60 proc. handlu.

"Polsce zależy na umacnianiu kontaktów gospodarczych z państwami azjatyckimi. Szczyt będzie więc dobrą okazją do rozmowy o naszej współpracy" - zaznaczył Bochenek.

Czytaj też: Morawiecki: Branża stoczniowa może być jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki

Dodał, że premier będzie chciała omówić z przedstawicielami państw azjatyckich perspektywy pogłębienia współpracy gospodarczej. Podczas wizyty w Ułan Bator szefowa polskiego rządu ma także rozmawiać z uczestniczącymi w szczycie ASEM przywódcami państw europejskich.

Według rzecznika rządu wśród poruszanych w czasie rozmów tematów znajdą się także kwestie m.in. zagrożeń związanych z międzynarodowym terroryzmem oraz broni masowego rażenia.

Zaplanowane jest również wystąpienie premier Szydło podczas sesji plenarnej szczytu ASEM. Jak mówił Bochenek, szefowa rządu będzie zachęcać do ściślejszej współpracy gospodarczej z krajami azjatyckimi i "przełożenia jej na konkretne działania".

"W wystąpieniu znajdzie się odniesienie do ostatniej wizyty prezydenta Chin w Polsce i jego wielkiej inicjatywy budowy nowego szlaku jedwabnego" - powiedział rzecznik rządu.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podczas wizyty w Warszawie w dniach 20-21 czerwca podkreślał, że Polska może odgrywać ważną rolę na szlaku handlowym łączącym Państwo Środka z Europą określanym nowym jedwabnym szlakiem. Prezydent Andrzej Duda i Xi Jinping podpisali też wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a ChRL.

W tym roku mija 20 lat od pierwszego spotkania ASEM w Bangkoku. Do rocznicy nawiązuje temat przewodni dyskusji, który brzmi "20 lat ASEM: partnerstwo dla przyszłości dzięki sieci połączeń". Przywódcy mają przyjrzeć się poczynionym dotąd postępom i wyznaczą kierunek współpracy w najbliższym dziesięcioleciu; mają też omówić sytuację światowej gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA