REKLAMA

Premier Szydło za wprowadzeniem kadencyjności w samorządach

  • Autor: PAP/AT
  • 18 stycznia 2017 08:52
Premier Szydło za wprowadzeniem kadencyjności w samorządach Premier powiedziała, że nie wiązałaby propozycji dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z rozważaniem kadencyjności mandatu posłów czy senatorów (fot.fotolia)

• Premier Beata Szydło uważa, że w samorządach powinna być wprowadzona dwukadencyjność wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.
• Jej zdaniem dyskusji nad kadencyjnością samorządowców nie należy wiązać z kwestią kadencyjności posłów czy senatorów, bo to zupełnie inna kwestia.

"Być może, że powinno to polegać na tym, że kadencja będzie wynosiła pięć lat, byłby ten okres dziesięcioletni" - podkreśliła, odnosząc się do kadencyjności samorządowców. "Dla wielu samorządów będzie to z korzyścią" - dodała na antenie TVN24 szefowa rządu.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że chciałby, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Odnosząc się do tej propozycji lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że jego partia popiera i sama zgłaszała ten pomysł. Mówił, że Nowoczesna była też zawsze za dwukadencyjnością posłów.

Odnosząc się do tej propozycji premier powiedziała, że nie wiązałaby propozycji dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast "z rozważaniem kadencyjności mandatu posłów czy senatorów". "To jest zupełnie inna kwestia. Obawiam się, że jeżeli Ryszard Petru wrzuca do dyskusji nad kadencyjnością samorządowców kwestię kadencyjności posłów i senatorów, to nie po to, ażeby wprowadzić tę kadencyjność, tylko po to, ażeby zablokować wprowadzenie zmian w ordynacji samorządowej" - uznała Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Z. Walczak 2017-01-18 13:42:11
    Skoro premier powiedziała, że nie wiązałaby propozycji dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast "z rozważaniem kadencyjności mandatu posłów czy senatorów" to znaczy, że wyznaje orwellowską zasadę: że wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.
  • rada 2017-01-18 11:45:49
    Kadencyjność w samorządach to zamach na demokrację. To będzie totalny bojkot wyborów samorządowych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA